Çin

Popüler Mac programı, Çin’in casus yazılımı çıktı

Teknoloji devi Apple’ın, Mac kullanıcılarına sunduğu uygulamalardan birinin Çin’e bilgi aktaran “casus uygulama” olduğu ortaya çıktı.

“Mac AppStore” diye bilinen sanal uygulama mağazasında, Mac bilgisayarları kullanıcılarının en çok tercih ettiği paralı, “virüsten ve kötü yazılımdan koruma” uygulaması “Adware Doctor”ın kendisinin kötü yazılım olduğu anlaşıldı.

Uygulamayı indiren herkesin bilgisayarından, arama motorlarındaki tarama geçmişini düzenli şekilde Çin’e gönderdiği tespit edilen uygulama hakkında Apple hiç bir açıklama yapmadı.

Eski NSA sanal korsanlarından ve siber güvenlik uzmanı Patrick Wardle ve Privacy 1st hesabının ortaya çıkardığı açık, önce Apple tarafından dikkate alınmamış. 12 Ağustos’ta Apple ile temasa geçen siber güvenlik uzmanları ilk başlarda Apple’ın hiç bir işlem yapmadığını iletiyor.

APPLE UYGULAMAYI CUMA GÜNÜ KALDIRDI

Ancak cuma günü Apple uygulamayı sanal mağazasından kaldırdığını doğruladı. Beş dolara satılan uygulama, Mac kullanıcıları arasında en çok tercih edilen koruma uygulaması olarak biliniyor.

Wardle’a göre, bilgisayarda kötü yazılım var mı diye genel tarama yapma erişimi isteyen uygulama bu yetkisiyle elde ettiği Chrome, Safari, FireFox ve AppStore arama geçmişini sıkıştırılmış dosya halinde düzenli olarak Çin’deki bilinmeyen serverlara aktarmış.

Uzmanlar, casus yazılımın “history.zip” dosyalarını “, “adscan.yelabapp.com.” adresi aracılığı ile Çin’deki serverlera aktardığını ortaya çıkardı.

Konuya ilişkin Apple’dan ve uygulamanın sahibi Adware Doctor’dan açıklama gelmedi.

Kaynak: IPA

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: