Çin’den siber tehditlere karşı sivil-asker işbirliğini güçlendirecek hamle

Çin 2017’nin son günlerinde ülkenin ilk siber güvenlik inovasyon merkezinin açılışını yaptı. Ulusal sivil-asker entegrasyon stratejisi kapsamında hayata geçirilen merkezin açılışının, Pekin yönetiminin ulusal siber savunma gücünün artırılması yönünde çağrı yaptığı bir dönemde gerçekleşmesi dikkat çekti. Henüz çok yeni olan merkezin temel amacının orduya gelecekte olası siber savaşları kazanması noktasında destek sağlamak olduğu belirtiliyor.

Sivil-Asker Entegrasyonu’nu Geliştirme Komisyonu ve diğer askeri mercilerin direktifi ile kurulan merkezin operasyonlarını Çin’in önde gelen siber güvenlik şirketlerinden 360 Enterprise Security Group üstleniyor. 360 Enterprise Security Group Başkanı Wu Yunkun’a göre merkez askeri ile ilişkili internet hizmetleri için siber savunma sistemleri kurmaya odaklanacak. İlk etapta asker kullanıcılara tehdit içeren bilgilerin paylaşımını mümkün kılacak bir mekanizma kurulumu için çalışılıyor.

İlgili haber–Çinli siber saldırganlar ünlü Amerikan şirketlerini hacklemiş

Sözkonusu inovasyon merkezi, siber savunma inovasyonu yatırımları, araştırma ekipleri, ordu ve özel müteşebbisler için bir fon kurulmasını istiyor.

Çin uzun bir süredir siber savunmaya özel bir önem veriyor. Çin Siber Güvenlik Yönetimi’nin (CAC) 2016 yılının aralık ayında yayınladığı bir belgede Çin dünyanın en büyük siber güç ünvanını elde etmesini 2035’e kadar mümkün kılacak bir siber güvenlik stratejisi geliştirme vaadinde bulunmuştu. Bu belgenin yayınlanmasından üç ay sonra Çin Dışişleri Bakanlığı ve CAC tarafından yayınlanan uluslararası strateji belgesinde, ulusal siber savunma sisteminin, Çin ordusunun modernizasyonunun en önemli kısmı olduğu belirtilmişti.

360 Enterprise Security Group Yöneticisi Qi Xiangdong, siber savunma konusunda öncü olan ABD ve Çin gibi ülkelerin, siber güvenlik şirketlerinin bir ülkenin ulusal savunmasında ne derece önemli bir unsur olduğunu ortaya koyduğunu ifade etti.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.