ABDUluslararası İlişkiler

CIA, Mac bilgisayarlara sızmanın yolunu bulmuş

Wikileaks’ın son yayınladığı belgelere göre, Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA), Mac bilgisayarlara bir şekilde sızmayı başarmış.

Wired’in haberine göre, CIA’ın bu sızma işlemini gerçekleştirebilmesi için bilgisayara fiziksel olarak erişimi gerekiyor. Vault 7 adlı belgelere göre, CIA’ın bu çok gizli yöntemi, antivirüs programlarının gözardı ettiği bir yerden Mac bilgisayarlara sızıyor. EFI diye bilinen bu program, bilgisayarın işlemi sistemi başlatıyor ve sabit diskinin haricinde çalışıyor.

Wired’a konuşan Güvenlik Araştırmaları Laboratuarı kurucusu Karsten Nohl, “EFI, tüm önyükleme sırasını düzenler. Bundan önce bir şey değiştirirseniz, herşeyi kontrol edersiniz. Bilgisayarınızın bir parçası haline gelir. Bilgisayarınızda olduğunu bilemezseniz ve silmesi de zordur” dedi.

Vault 7’den sızan belgeye göre, ajanların bilgisayara fiziksel erişiminin ardından bir program aracılığıyla Mac bilgisayarda bulunan Thunderbolt girişinin ethernet girişi haline dönüştürülüyor. Bunun ardından, bilgisayar, işletim sistemini yüklediğini düşünerek bu ağdan yüklemeyi gerçekleştiriyor. CIA’ın “DerStarke” diye nitelendirdiği bu program, kötü niyetli yazılım olan “Tritron”u çalıştırıyor ve bu program, her türlü bilginizi belirlenen merkeze gönderiyor. İşletim sistemini tamamen silip yeniden yüklemek isteseniz bile, Tritron bir anlığına silinip sonra tekrar yükleniyor.

Wired, CIA’ın geliştirdiği bu tekniğin, eski Mac bilgisayarlarda çalıştığını, Apple’in ürettiği yeni bilgisayarlarda buna karşı bir önlem olduğuna dikkat çekti. Yalnız, CIA’ın yayınlanan bu belgeleri 2013 yılına ait olması nedeniyle Apple’in bu önlemine karşı CIA’ın de yeni bir teknik geliştirmiş olabileceğine dikkat çekildi.

Malware Bytes adlı şirketten Mac güvenlik araştırmacısı Thomas Reed, “CIA’ın modern sistemler için araçlarını güncellemediğini düşünmek aptallık olur” uyarısında bulundu.

Belgelere göre, CIA benzer bir tekniği iPhone telefonlar için 2008 yılında denemiş. Wired’a konuya ilişkin açıklama yapan Apple, iPhone’lardaki açığın 2009 yılında kapatıldığını, Mac bilgisayarlarda da 2013 yılında kapatıldığını belirtti.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu