Uluslararası İlişkiler

BM’den Siber Diplomasi Kursu: Bilgi teknolojilerinin barışçıl kullanımı amaçlanıyor

Birleşmiş Milletler (BM) Silahsızlanma İşleri Ofisinin (UNODA), 7 modülden oluşan bir çevrimiçi eğitim kursu haline getirdiği Siber Diplomasi Eğitim Kursu (Cyber Diplomacy Training Course), siber uzay gibi hayatımızın her alanına dokunan ve beşinci operasyonel alan olarak görülen bir saha için oldukça verimli bir kurs olarak araştırmacılara sunuluyor.

 

BM Hükümet Uzmanları Grubu’nun raporları üzerinden ilerleyen kursun kapsamı şu şekilde:

  • Giriş
  • Mevcut ve yeni oluşan tehditler
  • Uluslararası hukuk ve bilgi ve iletişim teknolojileri (BİT) 
  • Normlar, kurallar ve ilkeler
  • Güven artırıcı önlemler
  • Uluslararası iş birliği ve yardım
  • Sonuç

MEVCUT VE YENİ TEHDİTLER ANLATILACAK

İçeriği İngilizce olarak sunulan kursta; BM Hükümet Uzmanları Grubu’nun raporları incelenerek mevcut ve yeni oluşan tehditler, uluslararası hukukun bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımı konusunda nasıl kullanılacağı, devletlerin sorumlu davranışları için normlar, kurallar ve ilkeler, güven arttırıcı önlemler, BİT güvenliği ve kapasite oluşturma noktasında uluslararası iş birliği ve yardım konuları ele alınıyor.

Eğitimin içeriğiyle, bilgi ve iletişim teknolojilerinin barışçıl kullanımını arttırmak için bir çerçeve oluşturulması amaçlanıyor.

İçeriği alıştırmalar, animasyonlu görseller ve videolar ile zenginleştirilmiş olan kurs, son derece akıcı bir şekilde ilerliyor ve dinleyicinin ilgisini çekecek yöntemler kullanıyor.

UNODA’nın düzenlemiş olduğu, siber diplomasiyle ilgilenen tüm herkesin katılabileceği Cyber Diplomacy Training Course’un tüm modüllerini ve alıştırmalarını tamamlayarak kurs sonunda sertifika alınabilecek.

Eğitime şu linkten ulaşabiliyor: https://www.disarmamenteducation.org/index.php?go=education&do=training-cyberdiplomacy

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu