ABDİranUluslararası İlişkiler

Bir günlük gözaltının ABD’ye bedeli binlerce sayfa veri kaybı

İran devlet televizyonu, Ocak ayında kısa süreli göz altına alınan Amerika donanması denizcilerinin kullandıkları cihazlardan binlerce sayfalık bilgi içeren doküman  ele geçirildiğini bildirdi.

Devrim Muhafızları Generali Ali Razmjou’yu kaynak olarak gösteren haber, denizcilerin yanlarında bulunan taşınabilir bilgisayar, GPS cihazları ve haritalardan yaklaşık 13.000 sayfayı dolduran bilgi elde edildiğini belirtti.

Razmjou bu durumun İran’ın uluslararası haklarına uygun olduğunu ve elde edilen bilgilerin “çeşitli alanlarda” kullanılabileceğini söyledi. Aynı zamanda İranlı yetkililerin cihazlara el koyma hakkı olmasına rağmen hepsinin Amerikalı denizcilere geri teslim edildiğinin altını çizdi.

İLGİLİ HABER >> İRANLI HACKERLAR AMERİKAN BARAJINA SIZMIŞ

Muhafızların uluslararası tepkilere ve medyada yer alan haberlere karşılık vaka ile alakalı bir kitap yayınlamayı planladığını da ekledi.

Basra Körfez’inde yakalanan Amerika donanma kuvvetinin bir parçası olduğu Amerika Donanması’nın Bahreyn merkezli 5. Filosu bu rapordan haberdar olduğunu fakat konu hakkında bir yorum yapmayacağını belirtti.

İLGİLİ HABER >> İRAN ABD İÇİN ARTIK DAHA GÜÇLÜ BİR SİBER TEHDİT

Dokuz erkek bir kadından oluşan denizciler Ocak ayında Farsi Adası yakınlarında İran karasularını ihlal ettikleri sebebiyle bir günden az süre ile gözaltına alınmışlardı. Basra Körfezi’nin ortasında bulunan ada, 1980’lerden beri İran Devrim Muhafızları sürat tekneleri için üs olarak kullanılmakta.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu