ABDUluslararası İlişkiler

ABD’nin yeni ‘Snowden’ı: Harold Martin

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı NSA için çalışan bir isim, ulusal güvenliğe olağanüstü zararlar verebilecek nitelikteki gizli belgeleri çalmak suçuyla tutuklandı. Söz konusu belgelerin Adalet Bakanlığı’ndan sızdırıldığı ve altı adet ‘çok gizli’ dokümanı içerdiği yetkili kaynaklarca doğrulandı. Verilerde, hacker’ların Rusya ve Çin’i hedeflemek için kullandıkları kaynak kodları da var.

Bütün bu karmaşanın ortasındaki isim olan Harold Martin, eski muhbir Edward Snowden gibi istihbaratla işbirliği içindeki bir danışmanlık firmasında çalışıyor. Martin, Savunma Bakanlığı ve NSA’deki işlerinden önce donanmada subay olmasının yanı sıra Maryland Üniversitesi’nde programlama üzerine doktorasını sürdürüyormuş. Daha sonra NSA içinde kurulan ve ‘Özel Erişim Operasyonları’ adı verilen seçkin korsanlık bölümünde ve rakip bilgisayar ağlarına sızmada görevlendirilmiş.

İLGİLİ HABER >> NSA SIZINTISI: MİLYON DOLARLIK SİBER SİLAHLAR ÇOCUKLARIN ELİNE Mİ GEÇTİ?

Martin’in FBI tarafından el konulan ve devlete ait çok gizli belgelerin hassas devlet kaynakları ve metotları yoluyla oluşturulduğu ve ulusal güvenlik için kritik önem arz eden bu araçları ortaya çıkardığından korkuluyor.

NSA çalışanı Ağustos ayında gözaltına alınmasına rağmen yetkililer dosyaların bir şekilde sızdırıldığından şüpheleniyor. Çünkü dosyayla ilgilenen görevlilere göre bu ‘sıradan casusluk’ meselesi gibi görünmüyor. Bir devlet görevlisinin NBC News’e yaptığı açıklamada ise içerde Snowden gibi birinin daha olduğu istihbaratını haftalar önce aldıklarını ancak henüz tam bir değerlendirme yapılmadığından ne kadar zarara uğratıldığını bilmediklerini kaydetti.

Eski NSA analisti John R. Schindler’e göre casusluk vakalarında muhbirin kritik verileri rakip gizli servislerine ulaştırmadan önce evlerinde sakladığı ve genelde nakit para karşılığında yapıldığını söyledi. Ancak bazı yetkililer de Martin’in devlete ihanet ettiğine dair hiçbir kanıt olmadığını ve dosyaları saklamanın ardında belli bir ‘niyetin’ olmayabileceğine işaret ettiler. Ancak her iki durumda da zanlının yaptığının yanlış olduğu ve gizli araçları evine götürmek için yetkisi olmadığı ortada.

Yetkisiz erişimden 1 yıl, devlet malını çalmaktan 10 yıl olmak üzere 11 yılla yargılanan Harold Martin’in mahkumiyeti FBI’ın kararına göre uzatılabilir. Başkan Obama’nın da yakından ilgilendiği bu dava, Beyaz Saray’a göre ‘hayati’ bir konu.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu