ABD

Yerel yönetimler de siber güvenlik için harekete geçti

Bu yaz iki siber saldırı -WannaCry ve NotPetya- dünyayı sarstı. Devlet kurumlarının, bankaların, hastanelerin ve birçok hayati birimin etkilendiği bu saldırıların ardından siber güvenlik konusu dünya gündemine oturdu.

Birçok ülke bu konuda altyapılarının yeterli olup olmadığını incelemeye başladı. Siber güvenlik alanında ciddi yatırımlar yapan ABD’de sadece federal hükümet değil eyaletler de bu konuda kolları sıvadı. Bunların başında dünyanın çekim merkezi New York geliyor.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio sesiz sedasız bir şekilde New York Siber Komutanlığı’nın kurulmasını öngören bir kararname imzaladı.

İlgili haber>> Londra Belediyesi, KOBİ’leri siber saldırılardan korumak için yeni birim kurdu

11 Temmuz’da atılan imza ile oluşturulan yeni siber komutanlık, ABD’nin en kalabalık şehrini siber saldırılara karşı koruyacak. Yetkililer, metropol şehri hackerlara karşı savunacak merkez için ne kadarlık bir bütçe ayrıldığı konusunda bilgi vermedi.

Bu konunun, sonbaharda yapılacak bütçe değişikliğinde ortaya çıkacağı ifade edildi. Basın açıklaması dahi yapılmadan kurulan merkezde kaç kişinin çalışacağı da net değil. Ancak bu komutanlıkta onlarca siber uzmanın çalışması öngörülüyor. Yeni oluşumun önde gelen isimlerinden biri olan New York Bilgi Güvenliği Başkan Yardımcısı Colin Ahern, yeni birimin şehrin tüm siber savunma sistemi üzerinde ‘bütçe yetkisi’ne sahip olacağını söyledi.

İlgili haber>> ABD New York barajına saldıran hackerları ifşaya hazırlanıyor

Senato azınlık lideri Charles E. Schumer geçtiğimiz ay yaptığı bir açıklamada, New York’taki nükleer enerji tesislerinin siber saldırılara açık olduğu uyarısında bulunmuş, “Ulusumuzun altyapısı hacker saldırılarına karşı oldukça savunmasız ve bu artan tehdide karşı kendimizi muhafazaya almalıyız. Son birkaç aydaki siber saldırılar şehirlerimiz ve hassas sistemlerimiz için bir diğer alarm zilidir” ikazını yapmıştı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz!

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu