Pentagon’un güvenli telefonları ve tabletlerine dair 5 gerçek

ABD Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Savunma Bilgi Sistemleri Ajansı (DISA) , 100 bin servis üyesine ve sivile büyük oranda hareket kabiliyeti sağlayacak mobil çözümler sunuyor.

Askerler, federal siviller ve yüklenicilerden oluşan ve Pentagon’a muharebe desteği veren birim, ABD Başkanı’na, Başkan Yardımcısına, Savunma Bakanına, askeri servislere, muharip komutasına ve ABD’nin savunmasına katkı sağlayan herhangi bir birey ya da sisteme bilgi teknolojileri ve iletişim desteği sunuyor.

DISA, son olarak 100 bin kişiye önemli bilgilere ve uygulamalara erişim izni veren yetkiler tanımaya hazırlanıyor. Sözkonusu bilgi, DISA’nın 11 Haziran tarihli basın açıklamasında yer aldı. Bu haber, hareket kabiliyeti verilecek kullanıcıların telefon ve tablet gibi mobil cihazlardaki haber, bankacılık ve fitness uygulamalarına giriş yapabileceği anlamına geliyor.

c4isrnet.com sitesinin haberinde söz konusu hareket kabiliyeti ile Savunma Bakanlığı’nın ne tür bir ilerleme kaydedeceği beş madde ile açıklandı. Buna göre:

1) 10 bin mobil kullanıcıdan 1600’ü sınıflandırılmış hareket kabiliyetli kullanıcılar olarak nitelendiriliyor ve bu kişilere e-posta, ses ve video dosyalarına erişim izni veriliyor.

2) 100 bin cihazın 48’i çok gizli bilgilere erişebiliyor.

3) Bu hizmet için özel bir telefon bulunmuyor. Hem sınıflandırılmamış hem de sınıflandırılmış çözümler, piyasada satılan cihazlar tarafından sağlanıyor.

4)Savunma Bakanlığı merkezli uygulamaların onaylanması 5 hafta kadar sürebiliyor.

5) Takvim yılının sona ermesiyle ajans yetkilileri gizli sunuculara mobil erişim sağlayacak ve ABD dışında bir yerde konumlanacak bir sınıflandırılmış hareket kabiliyeti geçidini tamamlamak istiyor. Ajans yetkilileri Savunma Bakanlığı mobil bitiş noktası koruma prototipinin birinci aşamasının tamamlandığına dikkat çekiyorlar. İkinci aşama boyunca önerilen 25 çözümden 2 satıcı seçilmiş.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.