Merkez bankaları siber tehditlere dair bilgi paylaşımı yapacak

Finansal Hizmetler Endüstrisi’ne yönelik çalışmalar yapan ABD merkezli küresel siber tehdit bilgi paylaşımı grubu, merkez bankalarına ve onların denetçilerini ilgilendiren dünya çapında bir proje hayata geçirdi.

Hackerların Bangladeş Merkez Bankası’nı 2016 yılında 81 milyon dolara ulaşan miktarda mağdur etmesi ve geçtiğimiz ay, yine hackerların Meksika Merkez Bankası’ndan 15 milyon dolar çalması, bu bankaların açık hedef olduklarının net birer göstergesi.

Finansal Hizmetler Bilgi Paylaşımı ve Analiz Merkezi (FS-ISAC) Başkanı ve CEO’su Bill Nelson, siber tehditlerin giderek daha karmaşık ve sofistike bir hal aldığını söyledi. Nelson yaptığı açıklamada, “Bugün, regülatörler, merkez bankaları ve denetçiler için siber ve fiziksel tehditler hakkında bilgi paylaşacak özel bir forum veya sistem yok. CERES Forumu, tehditler, zafiyetler ve vakalara dair bilgilerin güvenli paylaşımına olanak sağlayacak bir platformla bu boşluğu dolduracak,” şeklinde konuştu. CERES, Finansal Hizmetler Bilgi Paylaşımı ve Analiz Merkezi’nin bilgi paylaşım platformuna verdiği isim.

İlgili haber>> Hackerlar, Rusya Merkez Bankası’ndan 6 milyon dolar çaldı

1999’da hayata geçirilen FS-ISAC, finansal hizmetler sektörünün 1998’teki Başkanlık Talimatı 63’e cevaben kuruldu. Daha sonra 2003 tarihli ‘Ulusal Güvenlik Başkanlık Talimatı 7’ ile güncellenen söz konusu talimat, kamu ve özel sektörün ABD’nin kritik altyapısının korunmasına yardımcı olmak için fiziksel ve siber güvenlik tehditleri ile güvenlik açıkları hakkında bilgi paylaşmasını zorunlu kılınmasını içeriyordu.

FS-ISAC, dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren üyelerle çalışırken, kuruluşun yönetim kurulu, 2013 başlarında tüzüğüne dünya çapında iş yapan finansal hizmet şirketleri arasında bilgi paylaşımı yapmaya yönelik bir madde ekledi.

Finansal hizmet sağlayıcıları, ticari güvenlik firmaları, federal / ulusal, eyalet ve yerel hükümet kurumları, kolluk kuvvetleri ve diğer güvenilir kaynaklardan sürekli olarak güvenilir bilgi toplayan FS-ISAC, fiziksel ve siber tehdit uyarılarını hızla yayması bakımından alanında tek bir konuma sahip bulunuyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.