Moskova’nın parmağı, Amerikan enerji sistemlerinin kapatma düğmesinde

Amerika’nın başı yine Rus hackerlerle dertte. Üstelik bu kez ülkenin karanlığa gömülmesi ve tüm üretimin durma noktasına gelmesi de söz konusu. Rusların, nükleer santraller ile su ve elektrik şebekelerine sızdığı ve istedikleri zaman bir sabotaj düzenleyebilecekleri ya da bu sistemleri işlemez hale getirebilecekleri iddia ediliyor.

New York Times gazetesinin haberine göre, söz konusu şebekelere yönelik saldırılar 2015 yılında başlamıştı. Aynı dönemde Amerikan başkanlık seçimleri için kampanyalar sürüyordu. Rus hackerlerin bu seçimlere yönelik müdahalesi de hararetle tartışılmaya devam ediyor. Trump’ın başkanlığa gelmesiyle birkaç ay ara verilen bu saldırılar, Moskova’nın yeni Amerikan yönetimiyle yakınlaşma beklentisinin karşılanmamasıyla yeniden hız kazanmışa benziyor.

İlgili haber>> Kritik altyapıların çoğu 40 yıllık protokolü kullanıyor

Amerikan İç Güvenlik Bakanlığı’nın geçtiğimiz hafta yayınladığı raporda, Rus hackerlerin bazı santrallerinin kritik kontrol sistemlerine erişim sağladığı belirtildi. Raporun başlığında, “Rus Hükümetinin Siber Faaliyeti” ifadesiyle ilk kez doğrudan ve açıkça Moskova yönetimi suçlandı. Söz konusu santrallere yönelik henüz bir sabotaj girişimi tespit edilmedi. Fakat dijital güvenlik firması Symantec’in yöneticilerinden Eric Chien’e göre hackerler istedikleri zaman şalterleri indirebilir ve bunun için siyasi bir emrin gelmesi yeterli.

Fakat ABD’nin de hasım ülkelere karşı benzer yöntemler kullandığı sır değil. Washington’un 2015’teki nükleer anlaşmadan önce İran’ın nükleer altyapısına sızdığı ve herhangi bir kriz durumunda tesislerdeki kontrol sistemlerini devre dışı bırakabilecek pozisyona geldiği iddia ediliyor.

Rusya’nın ise 2015 ve 2016’da 200 binden fazla Ukraynalıyı karanlıkta bıraktığı bir siber operasyonun benzerinin ABD ve Avrupa’da gerçekleştirmesinden endişe ediliyor. Fakat Rusların Amerikan misillemesine yol açacak böyle bir adımı gerçekten atıp atmayacakları bilinmiyor.

Ulusal Güvenlik Ajansı başkanlığına aday gösterilen ve halen Amerikan Ordusu’nda Siber Komuta Merkezi’ne başkanlık yapan General Paul Nakasone’ye göre ABD henüz hasımlarını bu konuda caydırabilmiş değil. Senato oturumda konuşan Nakasone, “Kendilerine pek de bir şey olacağını düşünmüyorlar. Bizden korkmuyorlar.” demişti.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurun

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.