Dijital Güvenlik

Kişisel verilerde şeffaflığa uymayan WhatsApp’a 225 milyon avro ceza

Kişisel verilerde şeffaflığa uymayan WhatsApp'a 225 milyon avro ceza İrlanda Veri Koruma Komisyonu (DPC), WhatsApp’a kişisel verilerdeki şeffaflık sorunu nedeniyle 225 milyon avro ceza verdi.

DPC’den yapılan yazılı açıklamada, kurumun Facebook bünyesinde bulunan WhatsApp’ın kişisel verileri kullanımına yönelik şeffaflık incelemesinin başlatıldığı belirtildi.

Açıklamada incelemenin Avrupa Birliği (AB) Genel Veri Koruma Tüzüğüne (GDPR) dayandığı vurgulandıç

AB’de Facebook için veri gizliliğinde baş denetim otoritesi olarak hareket eden DPC’nin açıklamasında, WhatsApp’a ilişkin sorunların, mesajlaşma uygulamasının 2018’de şeffaflık konusundaki AB veri kurallarına uyup uymadığına ilişkin olduğu belirtildi.

DPC’nin WhatsApp soruşturmasında öncü kararını, onayı gereken diğer Avrupa veri düzenleyicilerine Aralık 2020’de sunduğu belirtilen açıklamada, ancak sekiz düzenleyicinin karara itiraz ettiği ifade edildi.

AVRUPA VERİ KORUMA KURULU’NUN BAĞLAYICI KARARDA ETKİLİ OLDU

Avrupa Veri Koruma Kurulunun temmuzda veri ihlal cezalarının artırılması konusunda bağlayıcı bir karar aldığı hatırlatılan açıklamada, “Bu kararla DPC’den bir dizi faktör temelinde WhatsApp için önerilen cezayı yeniden değerlendirmesi ve artırması istendi.” denildi.

Alman Veri Koruma Otoritesinden Facebook’a WhatsApp yasağı

Açıklamada, “Bu yeniden değerlendirmenin ardından DPC, WhatsApp’a 225 milyon avro para cezası verdi.” ifadesine yer verildi.

DPC, WhatsApp’tan bir dizi belirli düzenleyici eylemde bulunarak faaliyetlerini AB veri kurallarıyla uygun hale getirmesini de istedi.

Facebook’un Avrupa Bölgesi merkezi İrlanda’da bulunurken, DPC, 2020 sonu itibarıyla Facebook ve bünyesinde bulunan WhatsApp ve Instagram hakkında 14 soruşturma başlattı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu