ABD

Google ilk defa itiraf etti: Kremlin bizi kullanmış

Google, Rus ajanlarının 2016 ABD seçimlerine müdahale maksadıyla şirketin platformlarından istifade ettiğine dair ilk kez bir kanıt ortaya koydu.

Kimliğini açıklamak istemeyen kaynakların Washington Post’a yaptığı açıklamaya göre; teknoloji devi, Youtube, Gmail ve DoubleClick reklam ağı gibi Google’a ait platformlar üzerinden Rus ajanların dezenformasyon için on binlerce dolar harcadığını tespit etti.

Google tarafından ortaya çıkarılan bulgular oldukça önemli çünkü söz konusu reklamların kaynağının, Facebook üzerinden daha önce reklam satın aldığı ortaya çıkan Rus kaynaklardan farklı olduğu düşünülüyor. Bu da Rusya’nın seçimlere müdahale kapsamında online reklamları yayma kapasitesinin Silikon Vadisi devlerinin ortaya çıkardığından çok daha derin olduğu gerçeğine işaret ediyor.

İlgili haber>> 100 bin dolar verin, Facebook ile seçim sonucu değişsin!

Google daha önce Rusların şirketlerine ait platformları kullandığı yönündeki iddiaları yeterince dikkate almamıştı. Geçtiğimiz ay Google Sözcüsü Andrea Faville Washington Post’a yaptığı açıklama şirketlerinin politikalarını istismar eden kaynakları takip ettiklerini ancak bu tür bir kampanyaya dair bir kanıt görmediklerini söylemişti. Şirket yine de Kongre’nin baskısıyla bir inceleme başlatmıştı.

Pazartesi günü Google’dan yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı: “Politik reklamları sınırlayan, ırk ve din temelli reklamları engelleyen sıkı bir reklam politikasına sahibiz. Araştırmacılar ve diğer firmalarla birlikte çalışarak sistemimizi istismar eden girişimleri daha derinden araştıracağız ve devam eden soruşturmalara destek vereceğiz.”

İlgili haber>> Kremlin’in tuzağına Twitter da düştü

Facebook geçtiğimiz haftalarda Rus hesaplar tarafından satın alınan ve ABD seçimlerinde kullanılan  3 binden fazla politik içerikli reklamı, Kongre’ye teslim edeceğini bildirirken Twitter da aynı grupla bağlantılı 201 hesabı kapattığını belirtmişti.

Google’ın araştırmasına yakın kaynaklar şirketin 100 bin dolardan düşük fiyatlı bir dizi reklamı incelediğini ve bütün reklamların troll hesaplardan mı yoksa Rus menşeli yasal hesaplardan mı geldiğinin araştırıldığını ifade ediyorlar.

Google’ın platformlarındaki Rus varlığını diğer bir teknoloji devi olan Twitter’dan elde ettiği veriler sayesinde keşfettiği söyleniyor. Twitter üçüncü şahıslara, eski twitlerin küçük bir kısmını ücretsiz olarak sunuyor. Geçmişi 2006’ya dayanan tüm Twitter arşivine giriş ise ücretli.

Google Twitter’dan yüklediği verilerle Rus menşeli Twitter hesapları ile reklam satın almak için Google’ın hizmetlerini kullanan diğer hesaplar arasında bağlantı kurabildi. Google’ın yürüttüğü soruşturma henüz başlangıç aşamasında.

Soruşturmaya yakın kaynaklara göre, reklamların yayınlanma sıklığı ve kaç kez tıklandığı henüz öğrenilmiş değil. Kendi kayıtlarını incelemeye devam eden Google, Facebook ile de veri paylaşımı yapıyor. Twitter ve Google ise henüz birbiriyle işbirliği yapmış değil.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu