ABD

ABD’de sandviç arasındaki sd kartla casusluk! Nükleer bomba planları sızdırıldı!

ABD'nin nükleer bomba planları fıstık ezmeli sandviçle mi sızdırıldı?Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, nükleer güçle çalışan Virginia sınıfı denizaltının tasarımına ait bilgilerin sızdırıldığını ve sızdırdığı iddia edilen kişilerin tutuklandığını açıkladı.

Mahkeme tutanaklarında nükleer mühendis olarak görev yapan Donanma Bakanlığı çalışanı Jonathan Toebbe adlı bir kişinin yabancı bir kaynakla temasa geçtiği ve “Nükleer enerjiyle çalışan bir savaş gemisinin tasarımıyla ilgili Sınırlı Verileri” satmayı teklif ettiği iddia edildi.

Bu yabancı kaynak ise FBI’ın hukuk müşaviri ile söz konusu iletişimi paylaştı. Mektupta ABD Donanmasına ilişkin bazı belgeler ve yabancı bir ülke ile Toebbe arasında nasıl güvenli bir iletişim kanalı kurulacağına ilişkin talimatlar yer alıyordu.

Mektupta, “Lütfen bu mektubu askeri istihbarat teşkilatınıza iletin. Bu bilginin ulusunuz için çok değerli olacağına inanıyorum. Bu bir aldatmaca değil” ifadeleri yer aldı. 

BİR BAŞKA BİLGİ DE SAKIZ KUTUSUNDA İLETİLDİ

Bu gelişmenin ardından FBI harekete geçti ve bol miktarda şifreli e-posta trafiği ile 10.000 dolara denk gelen kripto para ödemesinden sonra, Toebbe ve karısı Diana ilgili bilgileri bir SD karta yüklediler. Adalet Bakanlığı’nın Suç Duyurusunda SD kartın bir plastiğe sarıldığı ve fıstık ezmeli sandviçin arasına yerleştirildiği belirtildi. Bir başka SD kart da sakız paketine gizlenerek teslim edildi.  Bu teslimattan sonra Toebbe’ye 70 bin dolar değerinde başka kripto paralar gönderildi.

Her teslimattan sonra Toebbe bir şifre çözme kodu gönderdi. Bu kodun çalışmasıyla FBI, kartların “denizaltı nükleer reaktörleriyle ilgili Sınırlı Veriler” içerdiğini belirlemiş oldu. 

Toebbe çifti 9 Ekim’de yakalandı ve tutuklandı. Suçlanan çift, “alıcıları” ile iletişim kurmak için Protonmail kullandı ve “alıcıları” ile yaptığı yazışmalarda “Alice” takma adını kullandı. FBI temsilcisi ise “Bob” takma adını kullandı. Toebbes, Bob ile yaptığı alışverişten oldukça mutlu görünüyordu. Özellikle de bilgi alışverişi noktasında düzenlemeler önerildiğinde, alıcısının tavrına övgüler yağdırdı. 

FBI ayrıca çifti bol miktarda para ödemek suretiyle yanlarında tutmayı başardı. 110 bin dolar değerinde Monero, FBI’dan Toebbes’e teslim edilmek üzere yola çıkarken Toebbe kripto para biriminin “mükemmel” derecede “inkar edilebilirlik” sunduğunu söyledi.

“HER SEFERDE BİRKAÇ SAYFA KAÇIRDIM”

Alice ve Bob arasındaki yazışmalar sırasında Jonathan Toebbe’nin Kısıtlı bilgiyi nasıl aldığını şu şekilde açıkladığı iddia edildi: Bu bilgiler, dikkat çekmemek için işimin normal seyrinde birkaç yıl boyunca yavaş ve dikkatli bir şekilde toplandı ve güvenlik kontrol noktalarından her seferde birkaç sayfa kaçırmak suretiyle elde edildi. Bu da bazı güvenlik görevlilerinin muhtemelen bu yıl maaş zammı alamayacağı anlamına geliyor.

Kaçan askeri sırları korumada başarısız olan bu kişiler tek değil.  War Thunder adlı savaş oyunu forumunun yöneticileri paylaşımlarda gizli belgelerin paylaşılmaması gerektiğini hatırlatmak zorunda kalmıştı. Zira iddiaya göre Fransız ordusunun eski bir üyesi Leclerc savaş tankının performansını oyunda doğru bir şekilde temsil edilip edilmediğine dair tartışmada son noktayı koymak için bir kılavuz paylaşmıştı. 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu