ABDRusya

ABD’den veto yiyen Kaspersky, alt yapısını İsviçre’ye taşıyor

Rus menşeli anti-virüs yazılımı devi Kaspersky Lab, altyapısını ve operasyonlarını İsviçre’ye taşıma kararı aldıklarını açıkladı. ABD’li yetkililerin Kremlin’in casusluk faaliyetlerine destek verdiğinden şüphelendiği Kaspersky’nin taşıyacağı sistemler arasında çoğu bölgede geçerli olan müşteri veri depolaması ve veri işlem uygulamalarının yanı sıra tehdit saptama güncellemeleri de dâhil yazılım düzeneği bulunuyor. Bilindiği üzere Kaspersky’nin yazılımı dünya genelinde 400 milyon bilgisayarı koruyor.

AFP haber ajansının haberine göre tam bir şeffaflık ve doğruluğu sağlamak adına Kaspersky Lab, bu eylemin İsviçre merkezli bağımsız bir üçüncü tarafın denetiminde gerçekleştirileceğini açıkladı. Söz konusu taşınma, bir istihbarat ajansı ile emniyet görevlilerinin Kaspersky’nin yazılımlarının güvenliği konusunda endişe duyduklarını belirtmeleri üzerine geçtiğimiz yıl ABD’de federal hükümetin Kaspersky’yi onaylı tedarikçi listesinden çıkarması ile başlayan ihtilafın ardından gerçekleşti.

İlgili haber>> Kaspersky, Amerikalıların IŞİD operasyonuna darbe indirdi

ABD hükümeti, çalışanlarını Kaspersky’nin anti-virüs yazılımını kullanmaktan men etmişti. Kaspersky, ürünlerinin Rus istihbarat elemanlarının yazılımları kullanarak bilgisayarları takip etmelerini sağlayan bir arka kapısı olduğuna dair iddiaları reddetmişti. Şirket ayrıca ürünlerinin güvenliği konusunda müşterilerinin güvenini yeniden tazelemek için her türlü önlemi alacaklarını söyledi.

Bu yılın sonunda Kaspersky’nin anti-virüs yazılımlarının üretim Zürih’e kaydırılmış olacak ve burada önümüzdeki yıl çoğu Rus olmayan müşterilerin bilgilerinin depolanacağı bir veri merkezi kurulacak. Bir Kaspersky yöneticisinin AFP’ye verdiği bilgiye göre Rus Pazarı için veri depolama birimi Rusya’da kalmaya devam edecek.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiç bir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: