ABD sınır polisi, iPhone hacklemek için 1 milyon dolar harcadı

Apple’ın FaceTime uygulamasında kritik hata ortaya çıktıAmerikan kolluk kuvvetleri ve istihbarat ajanslarının yürüttüğü soruşturmalarda  iPhone’ların hacklenerek içerisindeki bilgilerin elde edilmesi için önemli adımlar atılıyor.

2015 yılında ABD’nin San Bernardino kentinde yaşanan terörist saldırının ardından FBI’ın, saldırganın iPhone’undaki verilere erişim sağlama talebi Apple ile FBI’ı karı karşıya getirmişti. Olay sonrasında FBI’ın İsrailli bir firmadan yardım alarak söz konusu iPhone’daki verilere eriştiği ortaya çıkmıştı.

Öyle görünüyor ki, Amerikalı şirketler artık FBI ve diğer ABD’li kurumların iPhone hackleme ihtiyacını karşılamak için yurt dışına gitmesini gerektirmeyecek bir adım atmış. Atlanta merkezli Grayshift şirketi ile ABD sınır polisi arasında geçtiğimiz hafta yapılan 820 bin dolarlık sözleşme bunun önemli göstergelerinden birini oluşturuyor.

GreyKey: En İyi iPhone Hackleme Aracı

Grayshift’in en önemli ürünü kimileri tarafından polis ve istihbaratçılar için ‘dünyanın en iyi iPhone hackleme aracı’ olarak bilinen GreyKey. GreyKey’in başarılı bir şekilde iPhone parolalarını kırdığını ve herhangi bir Apple gerecinden veri toplayabildiği ifade ediliyor.

ABD’nin Immigration and Customs Enforcement (ICE) olarak bilinen departmanı geçen sene de aynı firmayla 384 bin dolarlık bir sözleşme imzalamıştı. Böylece ICE, 1.2 milyon dolarlık yatırımı ile Amerikan kamu kuruluşları arasında iPhone hacklenmesine en fazla yatırımı yapan ajans oldu. Son sözleşme aynı zamanda Grayshift’in kamu ile yaptığı en yüksek rakamlı iş oldu. Daha önce CIA yaklaşık yarım milyon dolarlık bir antlaşma imzalamıştı.

ABD sınır polisi, yurt dışından gelen yabancıların telefonlarında herhangi bir yasal izin olmadan arama yapabiliyor gerektiğinde el koyabiliyor. Bu uygulamanın mahremiyete aykırı olduğunu düşünen çeşitli STK’lar ABD hükümetine karşı hala devam eden bir dava açmıştı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.