ABDUluslararası İlişkiler

ABD, Kuzey Kore’ye ait kripto para hesaplarını ele geçirmeye hazırlanıyor

ABD Yönetimi, Kuzey Koreli hackerlar tarafından kullanılan kripto para hesaplarını ele geçirmek için harekete geçti. Sayıları 280’i bulan hesapların bazı Çinli aktörelerce de kara para aklama için kullanıldığı tahmin ediliyor.

Amerikan Adalet Bakanlığı geçtiğimiz mart ayında Kuzey Kore adına 100 milyon dolardan fazla değere sahip kripto parayı akladıkları gerekçesiyle iki Çin vatandaşı hakkında iddianame hazırlamıştı.

Uluslararası yaptırımların uygulandığı Kuzey Kore, ekonomik olarak ayakta kalmak için siber operasyonlara başvuruyor. Sosyalist Pyongyang Yönetiminin maddi çıkar elde etme yöntemlerinin başında kripto para borsalarının hacklenmesi ve fidye yazılım saldırılarıyla mağdurlardan kripto parayla fidye toplanması geliyor.

Dünyanın değişik ülkelerine dağılmış hacker gruplarıyla siber operasyonları yönlendiren Kuzey Kore’nin Çin ve Rusya gibi ülkelerden destek aldığı biliniyor.

ABD Ordusunun istihbarat raporu: Kuzey Kore’nin 6 bin hackerı var, 5 ülkeden operasyonlarını yönetiyor

ABD, Çin’in kara para aklamak için kullandığı metotlar ile Kuzey Kore’nin siber operasyonları arasında direkt bir bağlantı kuruyor.

Birleşmiş Milletler Kuzey Kore’nin sürdürdüğü balistik füze geliştirme ve nükleer programlarından dolayı 2006’dan bu yana ülkeye yaptırım uyguluyor. Geçen sene yayınlanan bir BM raporuna göre, Kuzey Kore siber saldırılar ile 2 ele geçirdiği milyar doları silah programlarında kullandı. Geleneksel bankacılık sisteminin içerisinde yer almadığı ve takip edilemediği için kripto para piyasaları illegal işlemle için cazip bir ortam sunuyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

  

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu