Dijital Güvenlik

Tesla üretim tesisi siber saldırıdan kıl payı kurtuldu

Bu haftanın başlarında Amerika Birleşik Devletleri, bir şirkete yönelik siber saldırıyla bağlantısı olduğu gerekçesiyle bir Rus vatandaşını gözaltına aldığını duyurdu. ABD Adalet Bakanlığı, bir Rus vatandaşını Nevada şirketinin bir çalışanını 1 milyon dolar karşılığında işverenlerinin ağına kötü amaçlı yazılım yüklemeye ikna ettiği gerekçesiyle gözaltına aldı.

Nevada’daki ismi verilmeyen şirketin Elon Musk’un başında olduğu Tesla olduğu ortaya çıktı. Tesla’ya yönelik siber saldırı Elon Musk tarafından doğrulandı

SALDIRI TESLA’YA YÖNELİK

Hedeflenen şirketin adı herhangi bir mahkeme iddianamesinde bulunmasa da bazı haber kaynakları saldırının ABD’li otomobil üreticisi Tesla’yı hedef aldığını iddia etti.

Tesla şirketinin haberlerini yayınlayan internet sitesi Teslarati’nin haberinde, siber saldırıya uğrayan şirketin Nevada eyaletindeki Tesla tesisi olduğu belirtildi.

Elon Musk, Twitter hesabı üzerinden ‘’Bu ciddi bir saldırıydı’’ ifadesini kullandı.

TESLA’DAN FİDYE İSTEYECEKLERDİ

Mahkeme belgelerine göre, Egor Igorevich Kriuchkov adlı 27 yaşındaki Rus, daha önce 2016’da görüştüğü Tesla’nın çalışanlarından birine WhatsApp aracılığıyla ulaştı. Kriuchkov, Tesla çalışanına Rus merkezli bir hacker grubuyla çalıştığını ve çalışana Tesla’nın dahili ağına özel olarak oluşturulmuş bir kötü amaçlı yazılım yüklemesini önerdi.

Kriuchkov, hacker grubunun 250.000 dolar harcadığı kötü amaçlı yazılımın Tesla’nın ağından veri alıp uzaktaki bir sunucuya yükleyeceğini söyledi. Plan, hassas Tesla dosyalarını çalmak ve ardından Tesla büyük bir fidye talebi ödemediği takdirde verileri serbest bırakmakla tehdit etmekti.

FBI’ın Rusça konuşan bir göçmen olarak tanımladığı çalışan, Kriuchkov ile ilk görüşmesinin ardından teklifi Tesla ve FBI’a bildirdi.

FBI, pazartesi günü Egor Igorevich Kriuchkov’u tutuklayarak saldırıyı engellediğini duyurdu.

 

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

  

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu