ABD

ABD askeri personeli online dolandırıcılık yüzünden 400 milyon $ kaybetti

Yeni bir araştırmaya göre, ABD askeri personeli ve gaziler, 2015’ten bu yana hükümet kimliğine bürünmekten sahte çekilişlere kadar çeşitli mali dolandırıcılıklara karşı toplamda 379,6 milyon dolar kaybetti.

Atlas VPN araştırmasına göre, ABD askeri personeli ve gaziler 2015’ten 30 Haziran 2020’ye kadar çeşitli dolandırıcılıklara 379,6 milyon dolar kaybetti.

680.000’DEN FAZLA ŞİKAYET VAR

Askeri tüketiciler, Federal Ticaret Komisyonu’na (FTC) dolandırıcılık, kimlik hırsızlığı veya diğer tüketici sorunları hakkında 680.000’den fazla şikayette bulunuldu.

Federal Ticaret Komisyonu tüm askeri personellerden gelen raporlar, aktif hizmette olan personellerden gelen raporlar, gaziler ve emekli olanlardan gelen raporlar olmak üzere raporları üç gruba ayırıyor.

EN ÇOK MADDİ HASAR ALAN GAZİ VE EMEKLİLER

Gaziler ve emekliler 417.560 şikayet gönderdiler. Bu rakam son beş yıldaki şikayetlerin %61’ini oluşturuyor. En çok maddi kayıp yaşayan grup olan gaziler ve emekliler kayıpların %57’sini oluştururken toplam kayıpları 217,2 milyon dolar civarında.

Pentagon’da alarm: Binlerce çalışan şüpheli Çin malı elektronik cihaz satın almış

ÖDÜL ÇEKİLİŞ VE PİYANGO DOLANDIRICILIĞI İLK SIRADA

“Ödül kazandınız” “Çekiliş bileti dağıtıyorum” ve Piyango gibi dolandırıcıların sık başvurduğu yöntemler, 51,9 milyon dolarlık hasarla askeri personeli en çok maddi hasara uğratan dolandırıcılık arasında ilk sırada yer alıyor. Toplam 10.822 kişi piyango veya benzeri dolandırıcılıkların kurbanı olduğunu bildirdi.

Kayıplar açısından ikinci sırada ise devlet sahtekarlığı dolandırıcılığı var. 2015’ten bu yana 112.987 raporla en çok devlet kimliğine bürünme dolandırıcılığı rapor ediliyor. Devlet kimliğine bürünme dolandırıcılığının askeri personele verdiği maddi hasar ise 46,5 milyon dolar civarında.

Kendilerini yüksek profilli işletmelermiş gibi tanıtan dolandırıcılık yöntemiyse 36,6 milyon dolarlık maddi hasarla üçüncü sırada yer alıyor. 30 bin üzerinde personel işletmeleri taklit eden dolandırıcılık vakalarını bildirdi.

ROMANTİK DOLANDIRICILIK DA ÖN PLANDA

Genellikle vatandaşları arayarak birlikte olma ve evlenme vaadiyle kandıran romantik dolandırıcılar bu yolla askeri personelden 24,5 milyon dolar kazandı. Toplamda 1.666 kişi bu dolandırıcılıkların kurbanı olduğunu bildirdi.

EN AZ HASAR VEREN ONLINE ALIŞVERİŞ DOLANDIRICILIĞI

Çevrimiçi Alışveriş dolandırıcılıkları ABD askeri personeline 11,3 milyon dolara mal olurken askeri personel toplam 13.935 şikayet göndermiş. Şikayet gönderen personelin yarısından fazlası da maddi kayıp yaşadığını dile getiriyor.

Pentagon’da alarm: Binlerce çalışan şüpheli Çin malı elektronik cihaz satın almış

EN İLGİNÇ DOLANDIRICILIK İSE YATIRIM TAVSİYELERİ

Çeşitli yöntemleri olan bu dolandırıcılık yöntemi 2015’ten bu yana 100 kez şikayet bildiriminde bulunuldu. Yalnız 100 şikayette, bu dolandırıcılık toplamda 2,3 milyon dolarlık hasara neden oldu.

Federal Ticaret Komisyonu’nun kendisi cezai bir işlem başlatamasa da bu raporları ülke içerisindeki hakim ve savcılara gönderiyor. Ayrıca Federal Ticaret Komisyonu vatandaşları karşılaştıkları dolandırıcılıkları bildirmeye teşvik ediyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu