Türkiye

Bilgi Üniversitesi “Çocuklara Dijital Öğütlerimiz” kitapçığı yayınlandı

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü’nün hazırladığı #KişiselVerimOyuncakDeğil etiketiyle paylaşılan “Çocuklara Dijital Öğütlerimiz” adlı kitapçık internet üzerinden yayınlandı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü ve Facebook iş birliğinde her yaştan kullanıcıya yönelik başlatılan Kişisel Verilerin ve Mahremiyetin Korunması Programı ile birlikte çocuklar için hazırlanan “Çocuklara Dijital Öğütlerimiz” kitapçığı yayınlandı.

AMAÇ DİJİTAL DÜNYAYI ÇOCUKLAR İÇİN DAHA GÜVENLİ BİR YER HALİNE GETİRMEK

“Çocuklara Dijital Öğütlerimiz” kitapçığında, nasıl ki çocuklar gerçek hayatta tanımadığı kişilere karşı kendini koruyorsa internette de kendi güvenliklerini sağlamak için nelere dikkat etmeleri gerektiğinin altı çiziliyor.

Dijital dünyada uyulması gereken davranış kurallarını anlatan kitapçığın amacı dijital dünyayı çocuklar için daha güvenli bir yer haline getirmek. Diğer bir amaç ise hoşgörü, saygı ve ifade özgürlüğü gibi dijital ortamın temel unsurlarını çocuklara anlatabilmek.

DİJİTAL DÜNYANIN BARINDIRDIĞI RİSKLER KONUSUNDA FARKINDALIK YARATACAK

Gizlilik ve kişisel verilerin korunması, Çevrim içi tehlike ve riskler, Farkındalık, kontrol ve onay, Dijital hakların, Dijital ortamda davranış̧ kurallarımız ve Güvenlik olarak altı başlıkta derlenen kitapçık, çocuklara dijital dünyayı ve barındırdığı riskler konusunda farkındalık yaratmak için hazırlandı.

EBEVEYNLERE DE NOT DÜŞÜLDÜ

Kitapçıkta, çocukların daha güvenli bir şekilde interneti kullanması için ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bazı noktalar da var.

Bunlardan bazıları arasında özel hayatın gizliliği ve kişisel verilerin korunmasının öneminin çocuklara hatırlatılması bulunuyor. Ayrıca internette çocuğunuzun kendisini rahatsız eden bir şeyle karşılaştığında bunu mutlaka size veya güvendiği bir büyüğüne haber vermesinin öğütlenmesi de ebeveynlere düşülen notlar arasında.

Siz de hem çocuğunuza dair kendi paylaşımlarınızda hem de çocuğunuzun paylaşımlarında nelerin nasıl güvenli kılınacağını öğrenmek isterseniz “Çocuklara Dijital Öğütlerimiz” kitapçığını inceleyebilirsiniz.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: