Uluslararası İlişkiler

ABD İsrail drone’larını Kıbrıs’tan izlemiş

Dost ve müttefik olarak bilinen İsrail ile ABD’nin arası, eski NSA çalışanı Edward Snowden’ın yayınladığı son gizli belgeler nedeniyle bozulabilir. Snowden, ABD ve İngiliz gizli servislerinin İsrail ve Suriye’ye ait insansız hava araçlarının analog video yayınlarını elde etmeye çalıştığını gösteren resmi belgeler yayınladı. NSA ve GCHQ’nun işbirliğinde düzenlenen ve “Anarchist” (Anarşist) adı verilen operasyonda, özellikle silah taşıdığı düşünülen drone’ların hedef alındığı belirtildi.

Belgelerde GCHQ’nun açık kaynak kodlu AntiSky yazılımı kullandığı da ortaya çıktı. Bu yazılım ile isteyen herkes ticari amaçlı kullanılan kriptolu uydu iletişiminde araya girebiliyor. Fakat uydu sinyallerinden anlamlı bir sonuç çıkartma işi uzmanlık gerektiriyor. 2010 yılına ait belgeler, iki kurumun da elindeki teknolojiyle bir insansız hava araçlarına ait birkaç video yayınını aynı anda neredeyse gerçek zamanlı takip edip raporlama kapasitesine sahip olduğunu gösteriyor.

İLGİLİ HABER >> FBI SUÇLULARI YAKALAMAK İÇİN ÇOCUK PORNOSU SİTESİ İŞLETMİŞ

Uydu ve radyo iletişimini kendi çıkarına kullanan “Anarchist” operasyonunun, Kıbrıs’ın Trodos dağlarında yer alan ve Doğu Akdeniz havzasından sorumlu olan, İngiliz hava üssü bünyesindeki GCHQ istasyonundan yönetildiği de söz konusu belgelerde yer alıyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu