Siber Saldırılar

Trump’dan SolarWinds’la ilgili ilginç çıkış: Siber saldırıların arkasında Çin de olabilir

ABD Başkanı Donald Trump, ülkedeki birçok üst düzey yetkilinin tersine resmi kurumlara düzenlenen siber saldırıların arkasında Çin olduğunu iddia etti.

Trump, Twitter hesabından bugün paylaştığı mesajda, siber saldırılar hakkında her şeyin kontrol altında olduğunu belirterek, “Rusya, Rusya, Rusya. Herhangi bir şey olduğunda öncelikli terane bu, çünkü ana akım medya, çoğunlukla mali nedenlerden ötürü, Çin’in de (saldırıların arkasında) olabileceği olasılığını tartışmaktan korkuyor (olabilir!).” ifadelerini paylaştı.

Trump, siber saldırıların gerçekte “yalan haber” (fake news) medyasında anlatıldığından çok daha büyük olduğunu vurguladı.

Son başkanlık seçimleri sırasında tuhaf oy kullanma makinelerinin de hedef alınmış olabileceğini aktaran Trump, “Bu durum (seçimlerin) ABD için daha da yozlaşmış bir utanç haline geldiğini ve açık bir şekilde benim kazandığımı gösterir.” değerlendirmesinde bulundu.

Trump’ın Twitter’daki paylaşımı siber saldırı konusunda hükümetteki üst düzey açıklamalardan çok farklı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, cuma akşamı bir radyo programında yaptığı açıklamada, ABD’ye yönelik siber saldırıların arkasında “oldukça net” bir şekilde Rusya’nın olduğunu söyleyebileceklerini öne sürmüştü.

ABD’de SolarWinds fırtınası dinmiyor: Nükleer silahlar da siber saldırının hedefinde

 

Kaynak: T24

 

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu