Siber Saldırılar

SolarWinds karşı atağa geçti: Şirketten iki kritik transfer

Kimi teknoloji şirketlerine göre farklı adlandırılsa da literatüre ‘SolarWinds Saldırısı’ olarak geçen, son yılların en büyük siber saldırısının ardından ABD’li yazılım şirketi SolarWinds’ten yeni hamleler geldi. Şirket, olayın yaralarını sarmak ve güvenlik açıklarını minimize etmek için eski resmi siber güvenlik yetkilisi Chris Krebs ve eski Facebook güvenlik yöneticilerinden Alex Stamos’u danışmanlık görevine getirdi.

SolarWinds’in ürettiği ağ izleme ve yönetme platformu Orion’u hedef alan hackerlar, ürün için güncelleme yazılımı sağlayan servise zararlı yazılım yerleştirerek Orion’un yeni güncellemesini yükleyen kullanıcıların ağlarına sızmayı başarmıştı.

Şirketin binlerce müşterisi söz konusu zararlı yazılımın bulunduğu güncellemeyi yükleyerek bu saldırıdan etkilenmişti. Zararlı yazılımın belli hedeflerde aktif hale gelmesi ‘hedeflenmiş bir saldırı’ olasılığını gündeme getirirken ABD’li yetkililerce olayın arkasında Rus hackerların olduğu vurgulanmıştı.

SolarWinds ŞİRKETİ YENİ TAKVİYELER YAPIYOR

Firma, ağ yönetimi yazılımının arka kapı sürümlerine izinsiz girişleri değerlendirmesi ve ileriye dönük korumasına yardımcı olması için CrowdStrike şirketiyle daha önce anlaşmıştı.

SolarWinds, gerçekleştirilen saldırıdan sonra yaralarını sararken önemli takviyeler yapmaya devam ediyor. ABD Başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın ‘oy sayma makinelerinde usulsüzlük yapıldığı’ iddiasını reddeden ve yaptığı açıklamayla başkan tarafından görevine son verilen eski ABD Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı (CISA) Direktörü Chris Krebs ve Facebook eski baş güvenlik sorumlusu Alex Stamos, ‘danışman’ sıfatıyla şirkete rehberlik edecek.

SolarWinds fırtınası kasırgaya dönüştü : Rus hackerlar Microsoft’un kaynak kodlarına erişmiş

SolarWinds şirketinden yapılan açıklamada, “Bu saldırıdan ders alarak, güvenlik uygulamalarımızı, duruşumuzu ve politikalarımızı geliştirmemize yardımcı olacak, sektörde lider konuma ve güvenli bir yazılım geliştirme şirketine dönüşme yolculuğumuzda alanının en iyi rehberliğini sağlamaları için Chris Krebs ve Alex Stamos’u göreve getirdik.” ifadeleri kullanıldı.

NEDEN CHRİS KREBS VE ALEX STAMOS?

Danışmanlık görevi üstlenen Stamos ve Krebs, daha önceden de Rus hackerların arkasında olduğu saldırılara aşina. Eski bir Microsoft çalışanı olan ve daha sonra ABD siber güvenlik ekibinin başında yer alan Krebs, Rus hackerlar konusunda gayet bilgili.

2014 yılında Rus hackerların 500 milyon Yahoo kullanıcısının hesaplarını ele geçirdiği iddia edilen Yahoo’da güvenlik yöneticisi olarak görev alan Stamos’un da Rus hackerlar konusunda Krebs’ten geri kalmıyor. Halihazırda Stanford’da akademisyen olarak kariyerini sürdüren Stamos, koronavirüs salgını sonrası değişen çalışma biçimiyle hızla büyüyen video konferans şirketi Zoom’a da güvenlik konularında danışmanlık yapmıştı.

 

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: