Siber Saldırılar

Macaristan’da aşı başvurusu sitesine siber saldırı

Devletler Kovid-19 aşısını uygulamak için bir yarış içine girmişken, küresel panik halini fırsata çevirmeye çalışan siber saldırganlar da boş durmuyor. Macaristan’da halkın koronavirüs aşısına başvurmak için kullandığı devlete ait web sitesine siber saldırı düzenlendiği açıklandı.

Geniş kapsamlı bir operasyon olduğu düşünülen siber saldırıda, farklı devlet kurumlarına ait web siteleri de hedef alındı. Saldırı sonucunda web siteleri hizmet veremez duruma geldi. Pandemi hakkında genel bilgilerin verildiği, eve kapanma sürecinin nasıl işleyeceği ve nasıl gevşetileceğine dair yol haritasının sunulduğu web siteleri de açıldığı gün saldırının hedefinde yer aldı. Yetkililer siteye erişimin yeniden sağlanması için çalışmalarına devam ederken, saldırganların kimliğine ilişkin istihbarata bulma faaliyeti de devam ediyor. 

Karantinada canı sıkılanlar, hackerlığa merak saldı: Pandemi siber suçlara eğilimi artırdı

 

TÜRKÇE DOLANDIRICILIK UYGULAMASINA DİKKAT

Pandemi kısıtlamalarının nasıl gevşetileceğine dair bilgilerin sunulduğu web siteleri siber saldırganlar için cazip hedefler sunuyor. Bunun yanı koronavirüs aşısı sosyal mühendislik saldırıları için de önemli bir yem niteliğinde. 

Sosyal medyada aşı vurulmak isteyenleri kandırarak zararlı web sitelerine yönlendirmeye çalışan dolandırıcılar daha önce tespit edilmişti. 

 Aynı şekilde Türkçe olarak hazırlanmış ve aşı vurulmak isteyenlerin indirmesinin tavsiye edildiği ‘aşıla’ uygulaması da siber dolandırıcılar tarafından sosyal medyaya sürülmüştü. 

 

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: