Siber Saldırılar

Kia Amerika’ya Fidye Yazılım Saldırısı: Korsanlar 20 milyon dolar istiyor

Kia Motors Amerika, 20 milyon dolarlık fidye yazılım saldırısının kurbanı oldu. Saldırganlar fidye ödenmediği takdirde bilgileri sızdırmakla tehdit ediyor.

Bleeping Computer’ın haberine göre, DoppelPaymer siber tehdit grubu  Güney Kore merkezli çok uluslu otomobil üreticisinin ABD temsilciliğine yönelik bir fidye yazılım saldırısı gerçekleştirdi.

Şirketin dosyalarını şifreleyen grup, fidye notunda büyük miktarda bilgi çaldıklarını ve firmanın müzakereye yanaşmaması durumunda 2-3 hafta içinde bilgileri ifşa edeceklerini açıkladı.

ABD’nin Kaliforniya Eyaletinin Irvine kentinde bulunan temsilciliğin ülkede 800 bayisi bulunuyor.

Kia dün mobil uygulaması UVO Link’te hizmet kesintisi meydan gelmiş. Telefon servisleri, ödeme sistemleri ve bayilerin kullandığı şirket içi ağda sıkıntılar yaşanmıştı.

YENİ OTOMOBİLİNİ ALAMADI

Yeni bir Kia otomobili kiralayan kullanıcı ise Twitter üzerinden paylaştığı mesajda yeni arabasını almak istediğini ancak bayinin fidye yazılım saldırısına uğradıklarını söylediğini aktarmıştı.

Kia Motors Amerika’dan yapılan açıklamada yetkililer servis kesintisinden haberdar olduklarını ve sorunu çözmek için çalışmaların sürdüğü belirtti. Açıklamada ayrıca şirket müşterilerden özür diledi.

DoppelPaymer grubu çaldıkları ve şifreledikleri bilgileri parça parça yayımlayarak mağdurlarına ödeme yönünde baskı yapmasıyla tanınıyor. KIA Motors belirli bir süre fidyeyi ödemezse, siber saldırganlar firmayı miktarı 30 milyon dolara çıkarmakla tehdit edilyor.

Siber tehdit unsurları, çalınan verilerin içeriğiyle ilgili henüz bir bilgi paylaşmadı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu