DDoS saldırıları İsveç’te tren trafiğini etkiledi

İsveç’in ulaşım sektöründe faaliyet gösteren şirketlerine peş peşe yapılan DDos saldırıları bilgisayar programlarını çökertirken bazı tren seferlerinin gecikmesine yol açtı.

İsveç’te yaşanan bu saldırılar, 11 Ekim Çarşamba ve 12 Ekim Perşembe günü sabahın erken saatlerinde gerçekleşti. İlk saldırı çarşamba günü İsveç’in ulaşım ağını yöneten Trafikverket adlı şirkete yapıldı. Yerel basına göre, saldırı nedeniyle trenlerin sırasını düzenleyen bilgisayar programı çöktü. Saldırıdan sonra şirket, bazı trenleri durdurdu, bazılarını da ertelemek zorunda kaldı.

Trafikverket’in elektronik posta sistemiyle birlikte internet sitesi de çöktü. İnternet sitesinin yanıt vermemesi nedeniyle yolcular, rezervasyon yaptıramazken yolculara gecikmelere dair haber de verilemedi. İnternet sitesi çöken şirket, haberleşme için Facebook sayfasına yöneldi.

İlgili haber>> ABD, Kuzey Kore’ye DDoS saldırısı düzenledi, imdadına Rusya yetişti

DDoS saldırısı yüzünden trafik durumunu gösteren haritalar da etkilendi. Şirketin internet sayfasında saldırıdan iki gün sonra yapılan açıklamada sorunun henüz çözülmediği açıklandı.

Dağınık Hizmet Engelleme (Distributed Denial of Service) saldırısı, birden fazla bilgisayarın tek bir noktaya saldırması anlamına geliyor.

Hedefte üç şirket vardı

Yerel basına konuşan Trafikverket yetkilileri saldırının şirket sunucuları olan TDC ve DGC’yi doğrudan hedef aldığını, şirketin işleyişini engellemeyi amaçladığını söyledi. Trafikverket birkaç saat içinde hizmet vermeye devam etti ama o zamana kadar yaşananan gecikmeler günlük tren programının tamamını etkiledi.

İlgili haber>> Siber skandal İsveç’te iki bakanın kellesini aldı

Başlangıçta bunun sıradan bir saldırı olduğunu düşünenler oldu. Ama ertesi gün hükümete bağlı şirketlerden Transportstyrelsen ile İsveç’in batısına tren, otobüs, vapur ve tramvay ile ulaşım sağlayan Vasttrafik de öncekine benzeyen bir DDos saldırısının hedefi oldu.

Siber savaş ihtimali

Uzmanlar, birilerinin İsveç’in ulaşım sistemini hedef alarak ülkenin siber saldırılara karşı nasıl yanıt verdiğini anlamaya çalıştığını ileri sürdü. Bu DDoS saldırıları yaşanmadan bir hafta önce ise Rusya’nın Baltık Denizi civarında siber silahlarını test ettiği haberi yayılmıştı.

2015 yılının kasım ayında İsveç’in hava trafiğini kontrol eden sisteme yapılan siber saldırılar nedeniyle uçuşlar iptal edilmişti. 2016 yılının nisan ayında ise İsveç’teki yetkililer, bu saldırıların sorumlusu olarak Rusya’yı göstermişti.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: