Siber Saldırılar

Çekya’da hastane ve havaalanı saldırıya uğradı, tepki ABD’den geldi

Koronavirüs salgını ile zorlu şartlarda mücadele edildiği günlerde, siber saldırılar içerisinde sağlık kurumlarının da olduğu kritik altyapıları hedef alıyor. Çekya’da bir havaalanı ve hastanelere yönelik saldırıların gerçekleştiği açıklandı. Saldırılar ülkenin siber güvenlik izleme kurumu NUKIB’in perşembe günü ‘siber saldırı bekliyoruz’ açıklamasının ardından geldi.

Prag Havaalanının web sitesini hedef alan ilk saldırılar hazırlık aşamasında durdurulurken, hastanelere yönelik saldırılar da alınan önlemler ile başarısız oldu.

Karlovy Vary şehrindeki bölge hastanesi siber saldırının hedefi oldu. Cumartesi gecesi iki kez sistemlerin hedef alındığı hastane yönetimi saldırıları boşa çıkardı. Bunun dışında cuma günü de ülkenin farklı bölgelerinde bulunan hastanelere saldırılar kaydedildi. Bu saldırıların da durdurulduğu açıklandı.

Koronavirüs salgını sırasında Bleepingcomputer web sitesi fidye yazılım yapan saldırgan grupları ile röportaj yapmış, saldırganlar hastaneleri hedef almayacaklarını söylemişti. Fakat ilerleyen günlerde hastaneleri fidye yazılım saldırı düzenlendiği görülmüştü.

Interpol uyardı: Hastaneleri hedef alan fidye yazılımlar artıyor

 

Çekya siber güvenlik izleme organı NUKIB perşembe günü ülkenin sağlık kuruluşları başta olmak üzere kritik altyapılarını hedef alan siber saldırılar beklediğini açıklamıştı. NUKIB’in yakaladığı saldırı teşebbüsünü inceleyen uzmanlar yazılımın yayılması için koronavirüs temalı bir sosyal mühendislik senaryosu kullanıldığını belirtmişti.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANINDAN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo beklenmeyen bir şekilde konuyla ilgili cuma günü bir açıklama yaptı. Çek Cumhuriyeti’nin sağlık sektörüne yönelik siber saldırı tehditlerinin ABD’de endişe uyandırdığı ifade edildi. Pompeo’nun açıklamasında böyle bir saldırıya girişenlerin sonuçlarına hazır olmaları  gerektiği mesajı da verdi. Ukrayna’yı hedef alan Rus kaynaklı siber saldırılardan sonra vaka sonrası operasyonlara aktif olarak katılan ABD’den daha saldırı düzenlenmemişken üst düzey bir açıklama gelmesi dikkat çekti.

İsmini vermek istemeyen bir Çek yetkili, saldırının arkasında kimin olduğunu ispatlanamadığını fakat ‘ciddi ve gelişmiş bir düşmandan’ geldiğinin düşünüldüğünü ifade etti. Çekya Dışişleri Bakanlığı da konuyla ilgili yaptığı açıklamada koronavirüs salgınıyla mücadele devam ederken düzenlenen saldırının ‘aşırı derecede merhametsiz’ olduğu dile getirildi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu