Siber Saldırılar

BtcTurk kullanıcılarının verileri dark web’de satışa çıkarıldı

Son zamanlarda kripto para borsalarını hedef alan veri hırsızlığı girişimlerinden yerli kripto para borsası Btc Turk de payına düşeni aldı.

(Haberi kopyalamayı düşünen editörlere not: Lütfen kaynak belirtiniz! Benzer özel haberimizi kaynak vermeden kendi haberiymiş gibi yayımlayan Sözcü gazetesine de iyi bayramlar diliyoruz)

Siber saldırganların bir hacker forumunda paylaştığı ilanda, BtcTurk Pro hesaplarının bulunduğu veri tabanı satışa çıkarıldı. Kullanıcılarının ad-soyad, e-posta, doğum tarihi, telefon numarası, açık adresi, IP adresi sızan kişisel bilgiler arasında yer alırken, ilanda Selfie ID’lerin de bulunduğuna dikkat çekildi.

Selfie ID, birçok kripto para borsasının KYC (Know Your Customer) kapsamında kimlik doğrulamak için aldığı bir önlem. Kullanıcıdan bir borsaya kayıt olurken, kimlik, pasaport ya da ehliyetinin arkası ve önü görülecek şekilde iki selfie çekilmesi ve sisteme yüklemesi isteniyor. 

Son zamanlarda diğer kripto para borsalarından da Selfie ID’ler sızdırılmıştı. Selfie ID GRE, TOEFL gibi uluslararası sınavlara girerken de sisteme kayıt için isteniyor.

Kripto para yatırımcılarına 5 altın güvenlik tavsiyesi!

Siber saldırgan ilanda sızdırılan verilen 2019’a ait olduğunu belirtiyor ve alımla ilgilenen aktörlerin kendisiyle iletişime geçmesini istiyor. Veri sızıntısından kaç kişinin etkilendiğine dair bir bilgi paylaşılmadı. 

Olayın sosyal medyada duyulmasının ardından, Siber Bülten ile iletişime geçen BtcTurk yetkilileri, olayla ilgili incelemenin devam ettiğini verilerin başka borsadan çalınması dahil her olasılığı değerlendirdiklerini belirtti. 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu