ABDKritik Altyapı GüvenliğiSiber Güvenlik

Clinton’un vaadleri arasında kritik altyapıların siber güvenliği de var!

ABD’de demokratların en güçlü başkan adaylarından olan Hillary Clinton, siber güvenliği arttırmak için elektrik şebekelerini daha iyi bir hale getirme çağrısında bulundu. Clinton seçim konuşmasında geniş kapsamlı bir şekilde enerji altyapısını ele aldı. Clinton, “Elektrik şebekelerimizin yeni teknolojiye uyumlu hale gelmesi için ve artan siber tehditlere karşı iyileştirilmesi gerekiyor. Bu şekilde enerji maliyetleri de düşecek ve müşteri tercihleri de artacaktır” dedi. Clinton’ın vaatleri arasında tehdit değerlendirmesi yapacak ve devlet kurumları ile enerji sektörü arasında çalışacak yeni bir başkanlık ekibi de bulunuyor. Clinton’ın planında aynı zamanda şebeke modernizasyonun genel stratejisinin bir parçası olarak ‘temiz enerji’ teknolojilerinin dijital savunmasının arttırılması, ayrıca yerel halka şebeke esnekliğini geliştirmek için kaynaklar sağlanması yer alıyor.

Enerji Bakanlığı’na 4 yılda 150 siber saldırı

Clinton’ın bu vaatleri, elektrik şebekesinde güvenlik açığı hakkındaki endişelerin arttığı bir zamanda geliyor. Geçen ayın başında, Bilgi Edinme Yasası kapsamında temin edilen devlet dökümanları ortaya çıkardı ki hackerlar 2010 ve 2014 yılları arasında Enerji Bakanlığının bilgisayar sistemine 150 defadan fazla sızmış. Departman ülkenin elektrik şebekesini ve nükleer silah stoğunu denetlediğinden, Enerji Bakanlığı yabancı ülkelerin siber casuslarının açıklarını ortaya çıkarmak isteyeceği çekici bir hedef oluyor. 2013’teki denetim raporunda ise Enerji Bakanlığı içinde sorumluluğun belirsizliği ve yetkililerdeki sorumluluğun farkındalık eksikliği not edildi.

İLGİLİ HABER >> ABD ENERJİ BAKANLIĞI DA HACKERLARDAN KAÇAMADI

Uzmanlar kritik önemdeki altyapı sitelerinin elektrik şebeke sisteminin ‘akıllı’ hale gelmesiyle daha da risk altında olduğunu söylüyor. Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) Başkanı Michael Roger geçen sonbaharda milletvekillerine Çin ve bir veya iki diğer ülkenin Amerika’nın kritik önemdeki altyapılarına siber atak düzenleyerek sistemi kapatabilme kapasitesi olduğunu söyledi. Araştırmacılar İran’ın da bu listede olmasından şüpheleniyor. Amerika ve Çin barış zamanında her iki ülkenin de elektrik şebekeleri veya telefon ağlarına siber saldırıyı başlatan ilk ülke olmayacaklarına dair anlaşma üzerinde çalışıyorlar. Kasım ayındai İç Güvenlik Bakanlığıi yetkililerin sistemlerinde hasar veya zarar olabilecek her hangi bir saldırı girişimini görmediklerini söylemelerine ragmen, çeşitli kritik önemdeki sektörleri Rusya’daki hackerlar tarafından gelebilecek tehlikelere karşı uyardı. Araştırmacılar, ülkenin Amerikan ağını açıkların ortaya çıkması için test ettiğini belirtiyor.

İLGİLİ HABER >> ÇİN ABD’NİN ELEKTRİĞİNİ KESEBİLİR

Demokratlar, milletvekillerini ikiye bölen Enerji ve Su Gelişimi Ödenekleri’nin bir parçası olarak, elekrik şebekesini hackerlardan korumak için daha fazla bütçe kampanyası yapıyor. Milletvekili Martin Heinrich, temmuz ayında verdiği bir demeçte, “Gerçek bu. Bu sistem olması gerektiği gibi iyi korunmuyor. Bu sistem gelişeli 100 yıl oldu ve bu sistemin büyük çoğunluğu oldukça kolay bir teknolojiye sahip” dedi. İç Güvenlik Bakanlığı ise şebeke savunmasını destekledi. Bakanlık ağustos ayında hayati öneme sahip sektörlerin tehditlere karşı ve önemli bir siber vakadan kurtarmak için hazırlıklarının ne kadar iyi olduğunun belirlenmesi ile görevli yeni bir komite oluşturduklarını duyurdu. İç Güvenlik Bakanlığı Sekreteri Jeh Johnsoni temmuz ayında Adalet Komitesi’nde, “Ağların güvenliğini sağlamak için yapılmış olan ve halen yapılan birçok şey var. Fakat daha yapılacak çok şey var” dedi.

HAFTALIK SİBER BÜTLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

 

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu