İspanyol federasyonu, futbolseverleri “casus” olarak kullanmış

İspanya’da futbolseverler için geliştirilen bir uygulamanın, La Liga maçlarını kaçak olarak yayınlayan yerlerin tespit edilebilmesi için kullanıldığı ortaya çıktı.

Techcrunch sitesinin haberine göre, La Liga adlı uygulamayı kullanan futbolseverlerin maçlar oynandığı sıradaki konumları kaydedilirken, etraftan gelen sesler de telefonun mikrofonu aracılığıyla elde ediliyor. Yani futbolseverler, yayın hakları için gereken ücreti ödemeyen işletmelere karşı casus olarak kullanılıyor ama onların bu durumdan haberi bile yok.

Avrupa Birliği’nin yeni veri koruma yasaları sayesinde ortaya çıkan skandalın ardından, duruma tepki gösteren kullanıcılar, Android uygulaması için tek yıldız vermeye başlarken, olumsuz yorumlar da paylaştı.

İspanya birinci futbol ligi ise internet sitesinden bir açıklama yayınlayarak, “kulüplerin ve taraftarlarının çıkarlarını koruma sorumluluğuna” vurgu yaptı. Kamuya açık yerlerde yapılan lisanssız yayınların, kulüpler için yıllık 150 milyon Euro’luk zarar anlamına geldiğini ifade etti.

Açıklamaya göre, 8 Haziran’dan bu yana aktif olan uygulama sadece İspanya’da kullanılıyor ve casusluk özelliği de sadece maç saatlerinde devreye giriyor. La Liga, casusluk fonksiyonunu için kullanıcılardan izin alındığı ve bu durumun şeffaf şekilde anlatıldığı da savunuldu.

Google Play Store verilerine göre, La Liga ile ilgili son dakika yorumları ile maç takvimi ve puan durumunu sağlayan söz konusu uygulama kısa süre içinde 10 milyon kez indirildi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.