Küresel

FBI, Rus hackerın yakalanması için 5 milyon dolar ödül koydu

ABD ve İngiltere geçtiğimiz on yılın en büyük bankacılık dolandırıcılığı ve bilgisayar korsanlığını gerçekleştirdiği suçlamasıyla Rus hacker grubu Evil Corp. lideri Maksim Yakubets ve grup ile birlikte çalıştığı öne sürülen Igor Turashev hakkında yakalama kararı çıkarttı.
ABD Adalet Bakanlığı ve İngiliz Ulusal Suç Ajansı tarafından yapılan açıklamana Evil Corp’un 2009 mayıs ayından bu yana faaliyette olduğu belirtildi. Her iki kişinin de Rus vatandaşı olduğu bildirilirken Yakubets’in farklı siber saldırılar için Rus hükümeti için de çalıştığı kaydedildi.
ABD Adalet Bakanlığı ve FBI Yakubets’in yakalanmasında yardımcı olacak bilgi verecek kişilere 5 milyon dolar ödül verileceğini açıkladı. Başsavcı yardımcısı Brian Benczkowski yaptığı açıklamada ‘Bu zamana kadarki en zararlı finansal kötücül yazılımı kullanarak on yıl boyunca on milyonlarca dolar zarara sebep olma suçlamasıyla’ Yakubets hakkında tutuklama kararı çıkardıklarını söyledi.

Bankaların kabusu olan Zeus arkasında da aynı isim var

5 milyon dolar bu zamana kadar bir siber suçlu için açıklanan en büyük ödül oldu.
Evil Corp, FBI tarafından finansal kurumlara karşı kullanılan Dridex adlı zararlı yazılımı üretmek ve kullanmakla suçlanıyor. Malware piyasasında Dridex, Bugat ya da Cridex ismiye de biliniyor. Dridex’in ileriki versiyonlarına fidye yazılım da dahil olmuştu. Adalet Bakanlığının hazırladığı iddianamede saldırganların sosyal mühendislik ile Dridex’i hedef sistemlere bulaştırdıkları öne sürüldü.
Savcılar, Yakubets’i Zeus zararlı yazılımındaki rolü nedeniyle de suçlamalarda bulundu. Zeus banka hesaplarından milyonlarca dolar çalınmasında kullanılmıştı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu