Küresel

Cep telefonu uygulamaları sesimizi kaydediyor mu?

Northeastern Üniversitesi araştırmacıları uzun zamandır konuşulan, telefonların kullanıcıların sesini gizlice kaydettiği teorisini test etmek için bir araştırma yaptı. Araştırma sonucunda herhangi bir uygulamanın kullanıcının sesini kaydedip bir merkeze gönderdiğine dair bir bulguya rastlanmadı.

Ancak çalışmayı yapan araştırmacılar, çalışmanın bazı limitlerinin olduğunu ve bu yüzden “Hiçbir uygulama sesinizi gizlice kaydetmiyor” diyemeyeceklerini de söylüyor. Bunun yerine, çalışmada böyle bir kullanıma rastlanmadığını söyleyen araştırmacılar, Facebook gibi uygulamaların belki daha önce keşfedilmemiş yöntemler kullanarak kullanıcıların sesini kaydediyor olabileceğini belirtiyor.

İlgili haber>> Facebook skandalı büyüyor: Cep telefonu konuşmalarını kaydetmiş

BAZI PROGRAMLARI EKRAN KAYDEDİYOR!

Araştırma sırasında rahatsız edici bir durum keşfedildi. Bazı uygulamalar kullanıcının ekran görüntüsünü kaydedip üçüncü parti şirketlerle paylaşıyor. Bunlardan biri popüler teslimat uygulaması GoPuff. Uygulama kullanıcıların ekranını kaydedip analiz şirketi AppSee’ye gönderiyor. GoPuff geliştiricileri uygulamaya ekledikleri bir kod ile GoPuff’tan alınan verilerin AppSee’ye gönderilmesini sağlamış.

GoPuff’ın gizlilik politikasında böyle bir işlem yapıldığına dair herhangi bir bilgi yok. Araştırmacılar konu hakkında GoPuff ile iletişim kurduktan sonra uygulama bu özelliği kaldırdı ve gizlilik politikasını güncelledi.

Kaynak: Dünya Halleri

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: