Dijital Güvenlik

YÖK’ten üniversitelerde siber güvenlik atağı!

YÖK'te üniversitelere siber güvenlik misyonu Yükseköğretim Kurulu, 25 üniversiteye aralarında siber güvenlik ve nesnelerin interneti (IoT) gibi alanların da yer aladığı yeni misyonlar yükledi.

YÖK, 25 üniversitenin önde gelen bölümlerine öncelikli alan misyonu verdi. YÖK Başkanı Erol Özvar, Öncelikli Alanlarda Uzmanlaşan Üniversiteler Projesi’ne seçilen üniversiteleri açıkladı.

Proje kapsamında, 11. Kalkınma Planı’nda yer alan öncelikli sektör ve alanlar dikkate alınarak, aralarında nesnelerin interneti, hidrojen ve yakıt pilleri, temiz enerji ile tarımda dijital teknolojilerinde olduğu 15 Öncelikli Bilim ve Ar-ge Alanı belirlendi.

Ardından, üniversiteler mercek altına alındı. Değerlendirme sonucunda, Galatasaray, Çankaya, Atılım, Bilgi, İstanbul ve TOBB üniversitesinin de bulunduğu 25 devlet ve vakıf üniversitesinin ilgili bölüm ve programlarına öncelikli alan misyonu verildi.

İşte Türkiye’deki Siber Güvenlik Yüksek Lisans Programları

Desteklenmeye hak kazanan üniversiteler arasında:

Nesnelerin interneti alanında; Abdullah Gül Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi,

Bilgi güvenliği alanında; Sakarya Üniversitesi, TOBB Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi

Bilim tarihi alanında; İstanbul Medeniyet Üniversitesi , Dijital sosyal bilimler alanında; Kocaeli Üniversitesi

Optik alanında; Çankaya Üniversitesi, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi , Sağlıkta dijital teknolojiler alanında Akdeniz Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi yer aldı.

Kaynak: NTV

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu