Dijital Güvenlik

Rus istihbarat analistinden kritik açıklama: “Putin isterse siber suçlular yakalanır”

Rus istihbarat analisti Dmitry Smilyanets, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin istediği takdirde tüm siber suçluların yakalanacağını öne sürdü.

Eskiden bir hacker olan şu anda da Recorded Future adlı siber güvenlik firmasında istihbarat analisti olarak çalışan Smilyanets, NPR adlı internet sitesine bir röportaj verdi.

Rusya’daki siber suç pazarından eğitim sistemine, fidye yazılım saldırılarından Rusya’daki hackerlara kadar geniş yelpazeli birçok başlığa değinilen röportajda önemli bilgilere yer verildi.

“FİDYE YAZILIM SALDIRILARINA HAZIR OLUNMALI”

Halihazırda fidye gruplarına kimsenin engel olamayacağını söyleyen Smilyanets, ancak Biden ve Putin’in bir araya gelmesiyle gerekli kararların alınabileceğini ve yalnızca Putin’in bu grupları durdurabileceğini söyledi.

Smilyanets, “Rusya’daki kolluk kuvvetlerinin ve Rus hükümetinin bu grupları izlediğini düşünüyorum. Bu kötü adamların yakalanması için de sadece bir emir gerekiyor.” dedi.

Smilyanets, “Bu adamlar (hackerlar) Rus özel kuvvetlerinde çalışmıyor. Ancak finansal olarak oldukça motive olmuş durumdalar. Yine de devlet adamlarıyla bağlarının olduğu söylenemez. Çoğunun böyle bağlantıları olduğuna inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Devlet destekli olmayan ve devletin istediği zaman bu siber saldırganları yakalayabileceğini iddia eden Simyanets, Colonial Pipeline saldırısından sonra yaşananlara dikkati çekerek, “Siber saldırganların duracağına inanmıyorum. Onların gözünde kazanılması gereken çok fazla para var. Bu sebeple herhangi biri onları durdurana kadar asla durdurulamayacaklar. Daha fazla fidye yazılım saldırılarına hazır olunmalı.” dedi.

“YÜZLERCE KİŞİ BİRLİKTE ÇALIŞIYOR”

Siber saldırganların oldukça organize hareket ettiğini söyleyen Smilyanets, “İnanmayacaksınız ama bazı grupların altında çalışan yüzlerce kişi var. Gayet organize ve profesyoneller.” dedi.

Rusya istihbaratı başkanı: SolarWinds saldırısının arkasında Batı var

Smilyanets, “Neden bunlar Rusya’da sıklıkla oluyor sorusunun cevabı aslında çok basit. Bir seranız var diyelim. Harika bir sulama sisteminiz, gelen harika güneş ışığı… Sebzelerinizin büyümesine engel olacak hiçbir şey yok. Rüzgar bile esmiyor.”

“İŞ FIRSATI GÖRMEYEN GENÇLER YER ALTI DÜNYASINA KATILIYOR”

Rusya’daki siber korsanlığın artması üzerine Smilyanets, “Rusya’da harika bir eğitim sistemi var. Aynı zamanda önemli matematik ağırlıklı okullar da. Ancak gençler, iş bulma serüvenlerine kendi alanlarıyla bağlantılı iş yapmak istemeyince boşluğa düşüyor. Bu sebeple alternatif arama çabaları içine giriyorlar. İnternette de yeterince alternatif var, yer altı suç pazarları da dahil.”

Smilyanets, “Aynı gençler siber alana dair paylaşımlar yapan telegram kanallarına üye oluyorlar. Eğitici videolar izleyebiliyorlar. Hatta fidye yazılım paketleri bile alabiliyorlar. Bunlar tamamen ‘merak’ ve ‘ne kadar boş zamanınız’ olduğuyla ilgili. Rusya’daki gençlerde ikisinden de bulunuyor.” dedi.

Siber saldırıların nasıl önleneceğine ilişkin gelen soruya ise Smilyanets, “Güvenlik zafiyetlerinizi mümkün olan en kısa sürede yamalamanız gerekiyor. İyi bir tehdit istihbarat sağlayıcısına sahip olmanız da önemli ama yine de herhangi bir saldırıyı yüzde yüz engellemenin bir formülü yok. Bu yüzden şirketiniz savunmasızsa ve hala saldırıya uğramamışsa sadece dua edin derim.” açıklamalarında bulundu.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu