Dijital Güvenlik

FBI suçlulara gizli haberleşme tuzağını nasıl kurdu?

FBI suçlulara gizli haberleşme tuzağını nasıl kurdu?FBI ve Europol iş birliğiyle düzenlenen operasyonda Anom adı verilen gizli haberleşme uygulaması aracılığıyla uluslararası suç örgütlerinin şifreli iletişim tuzağına çekilmesinin yankıları sürüyor. 

Yeni mahkeme kayıtları, FBI’ın şifreli telefon şirketi ‘Anom’u organize suç örgütü üyeleri için nasıl bir cazibe merkezi haline getirdiğinin ayrıntılarını ortaya koyuyor.

Motherboard’un ulaştığı mahkeme kayıtlarına göre FBI, kullanıcılarının mesajlarını gizlice toplamak ve suçluların faaliyetlerini izlemek için şifreli bir haberleşme ağı şirketi kurarak suç örgütlerinin iletişimini izledi. Operasyon kapsamında şüpheli suçlular tarafından kullanılan 11 bin 800’den fazla cihazdan toplamda 20 milyondan fazla mesaj elde edildi.

ÖNCE UYGULAMAYI ELE GEÇİRDİ SONRA SUÇLULARI TUZAĞA ÇEKTİ

Aslında istihbarat ajansları daha önce de iki benzer şifreli mesajlaşma ağı olan Phantom Secure veya Encrochat gibi uygulamalara düşen mesajlara ulaşabiliyordu. Ancak son olayda, FBI henüz ilk aşamalarında Anom adlı bir iletişim şirketinin kontrolünü ele geçirdi ve bu uygulamanın suç örgütleri tarafından kullanılmasını sağladı.

OTF Greenlight / Trojan Shield adıyla bilinen operasyon kapsamında FBI, Avustralya Federal Polisinin de (AFP) dahil olduğu uluslararası ortaklarıyla ANOM adı verilen bir gizli haberleşme ağına suç örgütlerini çekti ve yine uluslararası ortaklarıyla suçluların bu uygulama altında gerçekleştirdiği tüm gizli iletişimi ele geçirdi. 

George Washington Üniversitesi’nde araştırmacı olarak görev yapan Seamus Hughes konuyla ilgili ulaştığı mahkemeye kayıtlarını Motherboard ile paylaştı.

PHANTOM VE SKY TAZE BİTTİ SİZE ANOM VERELİM!

FBI 2018’de, organize suçlulara özel, gizlilik odaklı cihazlar tedarik eden Phantom Secure’un CEO’su Vincent Ramos’u tutukladı. Bu tutuklamanın ardından, daha önce Phantom ve Sky Global adlı başka bir firma adına telefon satışı yapan gizli bir muhbir kendi şifreli iletişim ürünlerini geliştiriyordu.

Bu muhbir daha sonra FBI’ya “devam eden ve yeni başlayan soruşturmalarda kullanılmak üzere ‘Anom’ adlı bu yeni nesil cihazı sundu. Suçlular Phantom’dan ayrılınca diğer tekliflerle ilgilenmeye başladılar. Bunlardan biri Anom’du; FBI, suçlulara yönelik bir iletişim ağını etkin bir şekilde kulllanarak gizli mesajları yakalamak üzere “Operation Trojan Shield” adıyla bir operasyon başlattı.

MESAJ İLETİLİR İLETİLMEZ KOLLUK KUVVETLERİNİN ÖNÜNE DÜŞÜYOR

Mahkeme belgesinde sistemin özellikleri ile ilgili şunlar belirtiliyor: “FBI, AFP ve gizli muhbir, Anom sistemini, ana anahtarın uygulama aracılığıyla ayarlanan her mesaja sessizce bağlanacağı ve “kolluk kuvvetlerinin mesaj iletilir iletilmez şifresini çözmesine ve saklamasına” izin verecek şekilde kurdu. Anom’un kullanıcılarının bu özellikten haberleri yoktu.” 

Ancak önce FBI ve gizli muhbirlerinin Anom’un yeraltı suç dünyası için bir seçenek olmasını sağlaması gerekiyordu. Belgede, gizli muhbirin Anom’u ilk geliştirilen cihazının halihazırdaki dağıtımcılarına tanıttığı belirtiliyor. Söz konusu dağıtıcıların suç örgütleri ile güvenilir bir ilişkileri bulunuyordu.  Belgede, Avustralya’da daha önce Phantom’un dağıtımını yapan üç kişinin yüksek ücretler karşılığında Anom cihazlarını satmayı kabul ettiği ifade ediliyor. 

FBI şifreli iletişim tuzağıyla suç şebekelerini avladı: 800 kişi tutuklandı

Öte yandan Motherboard, Anom’un sosyal medya hesaplarını inceledi. Reddit hesabı şirketin varlığını ilk olarak iki yıl önce duyurdu. Duyuruda, Anom için “Android için Ultra güvenli bir mobil Cep Telefonu mesajlaşma uygulaması” ifadesi kullanıldı. 

İlk olarak 50 cihazı Avustralya’da dağıtılan Anom gittikçe büyüdü. Bu sırada Avustralya polisi dağıtımı yapılan cihazları izlemeye aldı. Motherboard’un ulaştığı mahkeme kayıtlarına göre kısa bir süre sonra yeni cihazlar piyasaya sürüldü ve Anom bir yıl sonra birkaç yüz kullanıcı topladı. Sonraki aşamada üçüncü bir ülke soruşturmaya dahil oldu ve FBI’a haftada üç kez Anom kullanıcı verileri sağladı.

ALMANYA, HOLLANDA VE İSPANYA’DA DA POPÜLER HALE GELDİ

Anom, 90’dan fazla ülkede 10 binden fazla cihaza sahip olarak sınırları Avustralya ötesine geçen büyük bir müşteri portföyüne sahip hale geldi. Belgede, Anom’un 300’den fazla cihaz kullanıcısı suç örgütü ile Almanya, Hollanda, İspanya ve Sırbistan’da da oldukça popüler hale geldiği belirtiliyor.  Benzer fonksiyona sahip SKY’ın mart ayında kapatılmasının ardından Anom’un müşteri portföyü daha da artmaya başladı. 

Ekim 2019’dan bu yana elde edilen mesajların sayısı 20 milyondan fazlaya ulaştı. Mesajlar arasında uyuşturucu kaçakçılığı, yolsuzluk ve diğer üst düzey organize suç faaliyetleri ile ilgili konuşmalar yer alıyor. Mahkeme kayıtlarında ayrıca, kokain sevkiyatları hakkında haberleşen Anom kullanıcılarından gelen mesajlar da yer alıyor.

“Bogotta [sic]’den Fransız diplomatik mühürlü zarfların içine 2 kg kondu.” şeklindeki mesajlardan birinin kokain sevkiyatına dair olduğu iddia ediliyor.

Belgede operasyona ilişkin şu değerlendirmede bulunuluyor: “Trojan Shield soruşturması, Anom cihazlarının uluslararası uyuşturucu trafiği gerçekleştirmek ve bu uyuşturucu satışlarından elde edilen gelirleri aklamak için kullanıldığını ortaya çıkardı.”

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu