Dijital Güvenlik

Veri simsarlarından yakayı kurtarmak için önemli ipuçları

Size bir iyi bir kötü haberimiz var.

İyi haber, reklam için pusuda bekleyen şirketlere kaptırdığınız kişisel verilerinizi geri almak ve bu veri tabanı listelerinden kendinizi sildirmek mümkün.

Kötü haber ise bunun oldukça meşakkatli bir yol olduğu. Sosyal medya hesaplarınızı her açtığınızda ya da internette herhangi bir siteye girdiğinizde karşınıza çıkan reklamlardan bıktığınızı biliyoruz. Şirketlerin nasıl olup da ilgi alanlarımıza uygun reklamlar görmemizi sağladığı sorusu artık herkesin malumu. Şirketler için bu işi yapanlar veri simsarlarından başkası değil. Peki bu simsarların veri tabanından çıkmak mümkün mü? Evet mümkün, fakat oldukça meşakkatli. Bunu sizin yerinize bir başkasının yapmasını istiyorsanız da oldukça yüksek rakamları gözden çıkarmanız gerekiyor.

Wired.com’da yayınlanan bir haberde ‘Yine de denemeye değer’ denilerek okuyucuya bu uzun ve yorucu yol hakkında daha bilgiler verilirken veri simsarlarından paçayı kurtarmanın yolları gösterildi.

Bilgilerinize sahip şirketler, kuruluşlar, motorlu taşıtlar dairesi, ev ve cep telefonu şirketleriniz ile tek tek iletişime geçebilir onlardan kişisel bilgilerinizi üçüncü taraflara karşı korumalarını isteyebilirsiniz.

Veri simsarlarından verinizi kurtarın

Tek tek uğraşmak yerine daha geniş ölçekte liste dışı kalmak için merkezîleştirilmiş hizmetler de mevcut. Doğrudan pazarlama ve telemarketing listelerinden çıkmak için DMAchoic’e kayıt yaptırabilirsiniz. Kredi tekliflerini doğrudan resmi ‘Consumer Credit Reporting Industry’ (Tüketici Kredisi Raporlama Sektörü) sitesinden alın. ‘Do not call Registry’ adlı şikayet hattı var elbette. Fakat bu, reklamı yapıldığı kadar etkili bir platform değil. Kimlik hırsızlığı mağduru iseniz, nelerin kapsamı dışında kalmayı seçmek noktasında size özel haklar verebilir ancak mahkeme kararı ya da kanıt göstermenizi isteyeceklerdir.

 

Kişisel verilerini sildirmek isteyenler için özel hizmet

Bir diğer seçenek ise sizin için bu işleri yapacak bir hizmet satın almak. DeleteMe (sil beni) kişisel verilerinizi yıllık 129 dolar karşılığında veri simsarlığı yapan 30’dan fazla dev şirketten koruyor.

PrivacyDuck daha geniş kapsamlı bir hizmet dolayısıyla maliyeti de daha yüksek. İki kişi için fiyatlar yıllık 499 dolardan başlıyor. Verdiğiniz bu yüksek meblağ karşılığında sizi ve evin diğer bireylerini 90 veri simsarı şirketinin veri tabanından siliyor ve size ilerleyişi gösteren aylık raporlar gönderiyor. Daha yüksek ücret ödemeniz karşılığında alacağınız hizmet de artıyor. Yani yıllık 999 dolar karşılığında verilerinizi ilave 100 siteden koruyor. Hem ‘DeleteMe’ hem de ‘PrivacyDuck’ kendinizi manuel olarak veri simsarlarının listesinin dışında tutmanıza yardımcı olacak ücretsiz kaynaklar sunuyor. İnternette çok sayıda bu tür  kaynak bulunmakta. Bazıları şunlar: StopDataMining.me, Big Ass Data Broker Opt-Out List

Para ödemeden verinizi sildirmek için bunları yapın

Sonuç olarak, bu tür hizmetlerin dışında bu zorlu süreçten kurtulmanız için bir takım kişisel girişimler de bulunuyor. Yüklü miktarlarda para ödemeden kişisel verilerinizi kurtarmanızın bir bedeli var elbette. Oldukça meşakkatli olan bu yolculukta ziyaret edip kişisel bilgilerinizin silinmesini talep edebileceğiniz bazı siteler şunlar:

Acxiom: Acxiom dünyanın en büyük veri simsarlğı yapan şirketlerden biri. ABD’de neredeyse her hanenin bilgilerine sahip. Posta adresinizi, e-posta adresinizi ve telefon numaranızın veri tabanlarından silinmesini talep edebilirsiniz. Bunun için https://isapps.acxiom.com/optout/optout.aspx#section8 linkindeki formu doldurmanız gerekiyor.

Intelius: Veri simsarlığı yapan bir diğer dev şirket de Intelius. Classmates ve USSearch gibi çok sayıda arkadaş bulma sitesine sahip. Sitesine girip kapsam dışı kalmak için gerekli linklere yönlendiriliyorsunuz. Ancak maalesef e-posta adresinizi vermeniz isteniyor.

InstantCheckmate: En büyük simsarlardan biri de InstantCheckmate ancak neyse ki kurtulmak nispeten daha az meşakkatli. https://www.instantcheckmate.com/opt-out/ linkinde gerekli bilgileri girerek veri tabanlarında liste dışı kalmanız sağlanabiliyor.

PeekYou: Mümkün olduğu kadar çabuk silmeniz gereken en büyük veri simsarlarından biri de PeekYou —Profilinizi bulun ve ardından şirketin veri tabanından çıkmak için ID numarasını kullanın.

PeopleFinders: PublicRecordsNow’u da kapsayan en büyük simsarlardan bir diğeri PeopleFinders. Ne kadar erken hareket ederseniz o kadar iyi. Sitesine girip hakkınızda yer alan kişisel bilgilere göz atarak liste dışı kalma isteğinde bulunun.

Spokeo: Hatırı sayılır büyüklükteki veri simsarlarından biri de Spokeo. Arama ve silme süreci nispeten daha kolay. İşlemleri bu linkten başlatmanız mümkün. https://www.spokeo.com/optout?s1=50292540061711ea812b00c70a18050e&g=email_cheating_12673645_8179212_A4822843475.

White Pages: White Pages’da hakkınızda yer alan bilgilerinizi bulmak için bu linke tıklayın: https://www.whitepages.com/ ve ardından veritabanından çıkmak için de bu linke tıklayın: https://www.whitepages.com/suppression_requests

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: