Dijital Güvenlik

Google Chrome, hangi siteye girmek istediğimizi nasıl biliyor?

https://www.autourduweb.fr/wp-content/uploads/2013/06/google-chrome-rapide-performant.jpgİnterneti açtınız ve girmek istediğiniz sitenin adresini yazmaya başlıyorsunuz ve siz daha yazmayı bitirmeden seçenekler önünüze gelmeye başlıyor. Ama nasıl? Google Chrome‘u (ya da Microsoft Edge veya Brave gibi başka bir Chromium tabanlı tarayıcıyı) çalıştırın ve adres çubuğuna (aslında omnibar olarak adlandırılır) yazmaya başlayın. Tarayıcı size bir şeyler göstermeye başlar. Ve bunlar kesinlikle rastgele şeyler değildir.

Sanki tarayıcı ne yapacağımızı biliyor gibidir. Aslına bakarsanız gerçekten de biliyor. Peki nasıl oluyor da tarayıcı size ne göstereceğini tahmin ediyor? Perde arkasına bakıp neler olup bittiğine göz atmanızı sağlayan bir ayar bulunuyor. 

Neler olduğunu görmek için Google Chrome’un omnibar’ına aşağıdakini yazın ve enter tuşuna basın:

chrome://omnibox/

FAVORİ SİTENİZİ EN SON VE NE SIKLIKLA ZİYARET ETTİĞİNİZİ GÖSTERİYOR

Öte yandan her bir Chromium tarayıcısı için farklı bir şey yazmak gerekiyor. Örneğin, Microsoft Edge için edge://omnibox/ ve Brave için brave://omnibox/ yazılmalı. Burada karşınıza bir arama kutusu, ayarlar ve seçenekler çıkar. Kutuya bir şeyler yazmaya başlayın, karşınıza birçok bilginin çıktığını göreceksiniz. Bunlar hem web geçmişinize hem arama sonuçlarınıza ve hatta yer imlerinize dair bilgiler.

Sık ziyaret ettiğiniz bir URL’yi yazmaya başlarsanız, tarayıcı size bu siteyi en son ne zaman ziyaret ettiğinizi ve ne sıklıkta ziyaret ettiğiniz gibi çok daha fazla ayrıntı gösteriyor. Tarayıcınızın oldukça uzun bir belleğe sahip olduğunu fark edeceksiniz.

Görüntülü aramalarda kritik güvenlik açığı bulundu: Karşı taraf ne yazdığınızı öğrenebiliyor

 

CHROME’A GÖMÜLÜ ONBİNLERCE BİLGİ…

Chrome’a ve Chromium tabanlı tarayıcılara gömülü çok daha fazla bilgi olduğunu bilmekte fayda var. Tarayıcının sunduğu tüm dahili bağlantıları görmek için chrome://chrome-urls/yazın.

Burada da çok fazla bilgi bulunuyor. Örneğin, Chrome://media-engagement/size medya adanmışlığı için ziyaret ettiğiniz en iyi web sitelerini gösterirken, chrome://predictors / omnibar’a bir karakter yazdığınızda ziyaret etme olasılığınızın en yüksek olduğu siteler gösteriliyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu