Dijital Güvenlik

Eyüp Sultan Belediyesi yerli işletim sistemi Pardus’a geçti

Eyüp Sultan Belediyesi yerli işletim sistemi Pardus'a geçtiİstanbul’da Pendik Belediyesinden sonra Eyüp Sultan Belediyesi de Linux taban yerli işletim sistemi Pardus‘a geçen belediyelerden oldu.

Daha önce 2004 yılında oluşturulan Pardus işletim sistemi ekibi bir süre çalışma devam ettirilmiş ancak ekip yurtdışına gidip dağılınca proje akamete uğramıştı.

Yazılım alanındaki bağımlılıktan kurtulmak ve Çinli teknoloji devi Huawei firmasının uğradığı türden bir ambargoyla karşılaşmamak için kamu kurumlarında yeri yazılıma geçmenin gerekliliği uzun süredir konuşuluyordu. Hatta Barış Pınarı Harekatı sonrası ambargo konusunda ibrenin Türkiye’ye döndüğü değerlendirmeleri yapılıyordu.

Eyüp Sultan Belediyesinden 2017 yılında Pendik Belediyesi ilk kez Pardus işletimine geçen belediye olmuştu.  Askere Alma Genel Müdürlüğü (ASAL) de Pardus işletim sistemine geçen devlet kurumları arasında yer almıştı. Belediyedeki toplantılarda yazılım lisanslarının önemli bir gider kalemi olduğu tespiti yapılınca Pardus projesi bir çözüm olarak görüldü.

Projeye belediye yönetimini ikna etmek için Tübitak’tan da destek alan IT ekibi, ofis programı olarak açık kaynaklı Libre Office kullanarak kademli olarak yeni işletim sistemine geçişi tamamladı.

Trend Micro, milli işletim sistemi Pardus’a Deep Security desteği vereceğini açıkladı

Ekip lideri Hüseyin Güç, yerli işletim sistemine geçişlerinin örnek olması için “Herkes için Pardus” adlı bir kitap da yazdı.

Karar Gazetesinden Ziyahan Albeniz, Pardus’a geçiş hikayesini ayrıntılı olarak yazısında paylaştı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu