Dijital Güvenlik

Gmail bilgi avcısı GHunt OSINT ile neler yapılabilir?

Gmail bilgi avcısı GHunt OSINT ile neler yapılabilir?GitHub üzerinde bir süredir yer alan ve oldukça popüler hâle gelen GHunt OSINT aracı, Google hesap bilgilerinin yanı sıra diğer birçok bilgiye erişmek için de kullanılıyor.

Söz konusu araç Google hizmetlerinizden telefon modelinize, yüklü yazılımlarınızdan konumunuza kadar pek çok bilgiyi biraraya getiriyor. Toplanan bilgiler Gizlilik Ayarları’na göre değişse de böyle bir farkındalığın pek olmadığı dünyamızda elde edilen bilgiler aleyhinize kullanılabiliyor.

OSINT NEDİR?

İngilizce açılımı “Open Source Intelligent” olan Osint, internet üzerindeki tüm kaynaklardan bilgi toplama anlamına geliyor. Türkçeye “Açık Kaynak İstihbaratı” olarak çevirebileceğimiz bu terim, pasif bilgi toplama aşamalarının tamamını içeren bir süreç olarak karşımıza çıkıyor.

Genellikle hackerlar hedefleri hakkında çeşitli bilgi edinmek için bu tarz yollara başvurabiliyor. Hedefledikleri biri hakkında ne kadar fazla bilgi, ileriki safhalarda o kadar rahat olmak anlamına gelebiliyor.

GHunt OSINT NEDİR?

GHunt ise bir Gmail hesabı yardımıyla başka Gmail hesaplarından bilgi toplayan bir OSINT aracı olarak biliniyor.

Edineceğiniz bilgiler hedef kişinin Google Gizlilik Ayarları’na göre değişiklik gösterse de GHunt OSINT aşağıdaki bilgileri hedef kişiden toplayabiliyor:

 • Hesap Sahibinin adı
 • Profilin en son düzenlendiği zaman
 • Google kimliği
 • Etkinleştirilmiş Google hizmetleri (YouTube, Fotoğraflar, Haritalar, News360, Hangouts vb.)
 • Muhtemel YouTube kanalı
 • Muhtemel diğer kullanıcı adları
 • Herkese açık fotoğraflar (P)
 • Telefon modelleri (P)
 • Telefon yazılımları (P)
 • Yüklü yazılımlar (P)
 • Google Haritalar incelemeleri (M)
 • Olası fiziksel konum (M)
 • Google Takvim (C)

(P) ile işaretlenmiş bilgiler, hedef hesabın Google Albüm Arşivinde veya Google hesabına bağlı Picasa uygulamasında varsayılan olarak “İçerik paylaştığınız kişilerin fotoğraflarınızı ve videolarınızı indirmesine izin verin” ayarında olması gerekiyor.

Instagram hesabım ele geçirildi, ne yapmalıyım?

(M) ile işaretlenen bilgilerse hedef hesabın Google Haritalar incelemelerinin varsayılan olarak herkese açık olmasını gerektiriyor.

(C) ile işeretlenen bilgi için de yine Google Takvim ayarlarınızın varsayılan olarak herkese açık olması gerekiyor.

Söz konusu bilgiler irili ufaklı olsa da ülkedeki ‘farkındalığın’ pek de olmadığı düşünüldüğünde Gmail hesaplarınızdan elde edilecek bilgiler ciddi durumlara yol açabiliyor.

 GHUNT OSINT NASIL KURULUR?

GHunt OSINT aracını kullanmak için cihazınıza öncelikle Ubuntu kurmanız gerekiyor. Daha sonra gerek Docker ile gerekse manuel olarak Pyhton ile GHunt OSINT aracını kurabiliyorsunuz.

GHunt OSINT aracını detaylarıyla birlikte öğrenmek için linkteki GitHub sayfasına göz atabilirsiniz.

GİZLİLİK AYARLARINIZI DEĞİŞTİRİN

İnternet üzerinde araştırma yaparken, oyun oynarken, kitap okurken, müzik dinlerken vs. neredeyse her şey için üyelik istenirken Gmail hesaplarımızda birçok yere üye oluyoruz. Her yere üye olup bir de üstüne Gizlilik ayarlarımızı varsayılan neyse öyle tutuyoruz. Hatta parola da “parola123” yaparak gelin beni hackleyin diyoruz. Bu sebeple siber tehdit unsurları tarafından açık bir hedef haline geliyoruz.

Tüm bunları değiştirebilmek için, öncelikle kendi ana Gmail hesabınızın dışında internette gezineceğiniz diğer yerler özelinde başka bir Gmail hesabı açmanız faydanıza olacaktır. Tabii hem ana Gmail hesabınızı hem de yan Gmail hesabınızın Gizlilik ayarlarını üst seviyeye getirmeniz ve parolarımızı güçlü olarak belirlemeniz sizi çeşitli saldırılardan koruyabilirken hakkınızda GHunt OSINT gibi araçlardan elde edilecek bilgileri de sınırlandırmış olacaksınız.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu