Dijital Güvenlik

Girdiğiniz web sitelerinin güvenliğini kontrol etmek için 5 adım!

Girdiğiniz web sitelerinin güvenliğini kontrol etmek için 5 adım!Günümüz dijital dünyasında birçok kötü amaçlı web sitesi bulunduğu için kullanıcıların web sitesi güvenliğini kontrol etmesi önemli bir konu olmaya devam ediyor. 

Hâl böyle olunca internet üzerinde akıllıca gezinmek ve birden fazla yaklaşım kullanarak ziyaret ettiğimiz sitelerin tehlikeli olmadığından emin olmamız gerekiyor.

1-URL’Yİ KOPYALAMAK YERİNE KENDİNİZ YAZIN

Basit adımlardan daha ileri adımlara doğru yol alacak olursak temel olarak bir URL’yi kopyalayıp yapıştırmak veya üzerine tıklamak yerine URL’yi kendimiz yazmak bizi sahte adreslere girmekten koruyacaktır. 

Ayrıca sitelerin HTTP VEYA HTTPS ile çalışıp çalışmadığını kontrol etmek de güvenliğe giden yolda önemli bir adım atmanızı sağlar.

“Girdiğim web sitesi güvenli mi?” sorusunun cevabını bulmak için URL’nin kaynağına inmek de büyük oranda yardımcı olur. Ziyaret ettiğiniz adresin güvenilir olduğunu kontrol etmek içinse çeşitli çevrimiçi araçlar bulunuyor.

2- SİTELERİ KONTROL ETME ARAÇLARI KULLANIN

Web sitesi güvenliğini kontrol etmek için en çok önerilen yöntem, çevrimiçi sayfa tarayıcılarından kontrol etmektir. Bunlar arasında ücretsiz olarak şu siteleri kullanabilirsiniz:

sucuri

virustotal

Zelster

PCrisk

WOT ile de web sitesinin güvenilirliğini için itibar kontrolü yapabilirsiniz.

3- GOOGLE GÜVENLİ TARAMA KULLANIN

Google’ın güvenlik ekibinin kullanıcılar için sunduğu Google Güvenli Tarama, internetteki güvenli olmayan web sitelerini belirlemek, kullanıcıları olası zararlardan haberdar etmek için hizmet görüyor.

Güvenli Tarama ayrıca web siteleri kötü niyetli kişiler tarafından ele geçirildiğinde web yöneticilerini bilgilendiriyor ve ziyaretçilerinin güvende kalması için sorunu teşhis etmeleri ve çözmelerine yardımcı oluyor.

Güvenli Tarama korumaları tüm Google ürünlerinde çalışıyor ve internet genelinde daha güvenli tarama deneyimleri sağlıyor.

Buradan Google Güvenli Tarama’ya göz atabilirsiniz.

4- KÖTÜ AMAÇLI SİTELERİ BİLDİRİN

Karşılaştığınız tehlikeli URL’leri aşağıda belirtilen hizmetlere bildirmek, hem sizin hem de başka kullanıcıların daha sonra tehlikeye girmemesi için önemli bir sorumluluktur. 

Tehlikeli siteleri aşağıdaki adreslere bildirerek söz konusu sitelerin kara listeye alınmasını sağlayabilirsiniz. Bunlar arasında:

Fortinet

Sophos

Trustwave

Bitdefender

Norton

Stopbadware bulunuyor.

İranlı hacker grubu Facebook’un radarında: Zararlı yazılımlı siteler ve sahte profiller kaldırıldı

5- WEB SİTESİ İTİBARINI KONTROL EDİN

Web sitesi itibarı, kullanıcıların eriştiği sayfaların güvenli ve kötü amaçlı yazılımlar, casus yazılımlar ve kullanıcıları kişisel bilgilerini vermeleri için kandırmak üzere tasarlanmış kimlik avı dolandırıcılığı gibi web tehditlerinden arınmış olduğunu göstermeye yardımcı olur. 

Bazı araçlar yardımıyla gezdiğiniz sitelerin güvenilirliklerini öğrenebilirsiniz. Bunlar arasında:

urlvoid

TrendMicro 

Norton 

mxtoolbox

Zulu bulunuyor.

Bu adımlar aracılığıyla ziyaret ettiğiniz sitelerin güvenilir olup olmadığını öğrenebilir bu vesileyle siber suçluların kişileri kandırmak için kullandığı çeşitli sofistike teknikleri, kötü amaçlı yazılımları ve diğer siber tehditleri atlatabilir, daha güvenli gezinmeler yapabilirsiniz.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu