Dijital Güvenlik

Juniper veri ihlali ile ortaya çıkan ‘arka kapı’ tehlikesi

Juniper veri ihlali ile ortaya çıkan 'arka kapı' tehlikesi2015 yılında Noel’e sayılı günler kala teknoloji şirketi Juniper Networks Inc. verilerinin ihlal edildiği konusunda kullanıcıları uyardı. Şirket kısa bir açıklama ile ağ güvenliği ürünlerinden birinde “yetkisiz bir kod” keşfettiklerini, hackerların şifreli iletişimleri deşifre etmesine ve böylece müşterilerin bilgisayar sistemlerine üst düzey erişim kazanmasına izin verdiğini söyledi.

Konuyla ilgili daha fazla ayrıntı olmamakla birlikte Juniper saldırının ciddi sonuçları olacağını açıkça belirtti ve kullanıcıları bir an önce yazılım güncellemesi indirmeye çağırdı.

Olayın üzerinden beş yıldan uzun bir süre geçerken Juniper’de yaşanan ağ ihlali, aralarında telekomünikasyon şirketleri ve ABD askeri kuruluşlar da dahil olmak üzere son derece hassas müşterilere ait verilerin ihlal edilmesiyle sonuçlanan bir saldırı olarak hala gizemini koruyor. 

Ağa izinsiz bir şekilde giren bu saldırganların kimlikleri henüz açıklanmadı ve Juniper dışında herhangi başka bir kurban olup olmadığı henüz kesinleşmiş değil. Ancak olayla ilgili önemli bir ayrıntı uzun zamandır biliniyor. Juniper’in 2015’teki uyarısından birkaç gün sonra bağımsız araştırmacılar tarafından ortaya atılan bu ayrıntı ABD istihbarat teşkilatlarının yabancı düşmanları izlemek için kullandıkları yöntemler hakkında soru işaretleri oluşturuyor.

Hedefteki Juniper ürünü, NetScreen adlı popüler bir güvenlik duvarı cihazı. İşte bu cihaz, Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından yazılmış bir algoritma içeriyordu. Güvenlik araştırmacılarına göre algoritma kasıtlı bir kusur diğer bir deyişle bir arka kapı içermekteydi. Bu arka kapının Amerikan casuslarının Juniper’in denizaşırı müşterilerinin iletişimini dinlemek için kullanmış olabileceği düşünülüyor. NSA ise algoritma hakkındaki iddiaları reddediyor.

Juniper saldırısı Kongre’den gelen soruların muhatabı durumunda. Zira hükümetlerin teknoloji ürünlerine arka kapılar yerleştirmesinin tehlikeleri sık sık altı çizilen bir mesele. 

“ARKA KAPILAR DÜŞMAN ÜLKELER TARAFINDAN SUİİSTİMAL EDİLEBİLİR”

Oregonlu Demokrat Senatör Ron Wyden Bloomberg’e yaptığı açıklamada, “Devlet kurumları ve yozlaşmış politikacılar arka kapıları kişisel cihazlarımıza yerleştirmeye devam ettikçe, politika yapıcılar ve Amerikan halkının arka kapıların rakiplerimiz tarafından nasıl suiistimal edilebileceğini düşünmeleri gerekiyor” dedi. Wyden geçtiğimiz yıl 10’dan fazla senatörün imzasının yer aldığı bir mektupla Juniper’den ve NSA’dan olayla ilgili açıklama talep etmişti. 

SolarWinds fırtınası kasırgaya dönüştü : Rus hackerlar Microsoft’un kaynak kodlarına erişmiş

Bu çerçevede, Bloomberg bilgisayar ağı ekipmanı üreticisi California merkezli Juniper’in ilk etapta neden NSA algoritmasını kullandığı ve saldırının arkasında kimin olduğu soruları dahil olmak üzere önemli yeni ayrıntılar elde etti.

JUNIPER MÜHENDİSLERİ TEHLİKENİN FARKINDAYDI

Eski bir üst düzey ABD istihbarat yetkilisine ve üç Juniper çalışanına göre Juniper, şirketin mühendislerince bir güvenlik açığı olduğunu bilinmesine rağmen, 2008’den itibaren NetScreen cihazlarına NSA kodunu kurdu. Aynı kaynaklara göre bunun nedeni, şirketin ana müşterisi ve NSA’nın bağlı olduğu Savunma Bakanlığı’nın daha güvenilir alternatifler bulunmasına rağmen sisteme dahil edilmesinde ısrar etmesiydi. Çalışanlar, talebin bazı Juniper mühendisleri arasında endişe yarattığını, ancak nihayetinde kodun hatırı sayılır bir müşterinin gönlünü almak için eklendiğini söyledi.  Savunma Bakanlığı, Juniper ile olan ilişkisi hakkında açıklama yapmayı reddediyor.

Juniper’in soruşturmasına katılan iki kişiye ve Bloomberg’in elde ettiği bir belgeye göre, Apt 5 adlı Çin hükümetine bağlı bir hacker grubunun üyeleri 2012’de NSA algoritmasını ele geçirdi. Hackerler algoritmayı değiştirdi, böylece NetScreen aygıtları tarafından oluşturulan sanal özel ağ bağlantılarından gelen şifrelenmiş veri akışlarını deşifre edebildiler. İddialara göre 2014’te tekrar saldırdılar ve NetScreen ürünlerine doğrudan erişmelerini sağlayan ayrı bir arka kapı eklediler.   

Juniper veri ihlali ile ortaya çıkan 'arka kapı' tehlikesi“ARKA KAPI ÇİNLİ APT 5 GRUBU TARAFINDAN SUİİSTİMAL EDİLDİ” 

Önceki raporlar saldırıları Çin hükümetine bağlarken, Bloomberg ilk kez hacker grubunu ve taktiklerini belirledi. Siber güvenlik firması FireEye’a göre, geçtiğimiz yıl APT 5’ın düzinelerce şirkete ve devlet kurumuna sızdığından şüpheleniliyor. FireEye, hackerların uzun zamandır ABD, Avrupa ve Asya’daki savunma ve teknoloji şirketleri gibi nihai hedeflere sızılmasını sağlamak için şifreleme ürünlerine güvenlik açıkları tanımlamaya çalıştıklarını ekledi. 

Juniper, 2012 ve 2014’te gerçekleşen ağ ihlallerini tespit ettikten sonra, saldırıların ciddiyetini anlayamadı veya aralarındaki bağlantıyı fark edemedi. O dönemde şirket, hackerların e-posta sistemine eriştiğini ve virüslü bilgisayarlardan veri çaldığını tespit etti. Ancak araştırmacılar izinsiz girişlerin ayrı bir olay olduğuna ve kurumsal fikri mülkiyet hırsızlığıyla sınırlı olduğuna dair yanlış bir inanışa kapıldılar.  

Juniper, Bloomberg’den gelen sorulara cevap vermeyi reddediyor. Şirket, ScreenOS adı verilen ve Netscreen ürünleri için geliştirilen işletim sistemi hakkında 2015’ten beri dile getirdiği yorumları yineleyen bir açıklama yaptı:  “Birkaç yıl önce, dahili bir kod incelemesi sırasında Juniper Networks, ScreenOs’ta işini bilen bir saldırganın NetScreen cihazlarına idari erişim sağlamasına ve VPN bağlantılarının şifresini çözmesine izin verebilecek yetkisiz kodlar keşfetti. Bu güvenlik açıklarını tespit ettikten sonra, bir soruşturma başlattık ve etkilenen cihazlar için yamalı sürümler geliştirmek ve yayınlamak için çalıştık. Ayrıca, etkilenen müşterilere derhal ulaştık ve sistemlerini güncellemelerini ve yamalı sürümleri zaman kaybetmeden uygulamalarını şiddetle tavsiye ettik.”

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu