BitCoin

Blockchain’in nur topu gibi bir bebeği oldu

Blockchain teknolojisini kullanarak mültecilere yönelik yardım faaliyetlerinde bulunan ilk sosyal girişim olan AID:Tech bu kez yardıma muhtaç hamile kadınlar yararına bir proje ile gündemde. Blockchain’e kayıtlı İrlanda merkezli bir tıbbi yardım projesi, geçtiğimiz hafta dünyada bir ilke imza attı: Bebek.

Yardım dünyasında bağışların adil bir şekilde dağıtılmasına dair ihtilafları çözme amaçlı oluşturulan proje, İrlandalı AID: Tech ile Hollandalı PharmAccess’in ortak çabası ile hayata geçirilmiş. Bu işbirliği şimdilerde Tanzanya’da bugüne kadar üç bebeğin doğumuyla sonuçlanan, kadınlara yardım projesinin başarısını kutluyor.

Kurucular, savunmasız kadınlara yapılan yardım ve desteğin takibinde, desteği mümkün olduğunca etkili bir şekilde yerine getirmeye yönelik ortak amacın yanı sıra yardım ulaştırma ve veri paylaşımını kolaylaştırmada blockchain teknolojisini kullanıyorlardı.

AID: Tech’in CEO’su ve Kurucu Ortağı olan Joseph Thompson’ın söz konusu örgütü kurma amacının yardım dağıtımında daha fazla şeffaflık sağlamak olduğu biliniyor. Thompson’ı bu noktaya getiren şey ise hayırseverlik camiasında yaşanan yolsuzluklara ve düzensizliklere birinci elden şahit olması olmuş.

Joseph, 2009’da Sahra Çölü’nde gerçekleşen ve dünyanın en zorlu yarışlarından biri olarak bilinen Marathon des Sables’i koşmuş ve maraton sırasında 122 bin dolar toplamıştı.

İlgili haber>> Blockchain teknolojisi demokrasiyi kurtarmak için tek çare olabilir

Bir süre sonra, Joseph seçmiş olduğu hayır kurumundan bağışlarının ne şekilde kullanıldığına dair bir güncelleme talep etmiş ancak hayır kurumu kendisine konuyla ilgili dönüş yapmak yerine parayı planlanan kişilere dağıtmak yerine kaybettiklerini itiraf etmişti.

Söz konusu gidişatı değiştirmeye karar veren Joseph, AID:Tech’i bilikte kurmak için teknoloji ve uzay tasarımı alanında başarılı bir isim olan Niall Dennehy ile bir araya geldi. Joseph aynı zamanda dijital paralar alanında yüksek lisans sahibi bir isim ve İrlanda Bitcoin Vakfı’nın da üyesi.

Kuruluşun amacı, bireylere yapacakları yardımın doğrudan faydalanıcı tarafından alınmasını sağlayacak yasal olarak tanınmış bir dijital kimlik kazandırmak. AID: Tech, 2015 yılının Aralık ayında dünyada blockchain teknolojisi kullanılarak gerçekleşen ilk uluslararası yardımı hayata geçirmiş oldu. İlk yardım teslimi  Lübnan’daki Suriyeli mültecilere yapıldı.

Dolandırıcılık burada da kendini gösterdi. Program başlatıldıktan kısa bir süre sonra sistem, gıda çeklerinin hak sahiplerini dolandırmaya yönelik bir girişim tespit etti. Ve sonunda haksız elde edilen yemek kuponları otomatik olarak geçersiz hale getirildi.

Sistemin usulsüzlüğü tespit etme kabiliyeti, hem bağışçılar hem de faydalanıcılar açısından çok büyük bir değere sahip. Tanzanya’da AID: Tech’in hamile kadınları tespit etmek ve onlara gereken bakımı sağlamak için PharmAccess ile çalışmasının sebebi de bu.

Proje, her bir hamile kadına folik asit gibi hamilelik vitaminleri alma hakkı tanıyan bir dijital kimlik veriyor ve kadınların gelişimini blockchain’e eklenen veriler aracılığıyla takip ediyor. Bu program kapsamında ilk bebek, 13 Temmuz 2018’de dünyaya gelirken, ilk bebeği 19 Temmuz 2018’de ikinci ve üçüncü bebekler takip etti.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu