ABDRusyaUluslararası İlişkiler

Trump Rusya’ya yaptığı siber casusluk çağrısını geri aldı

Donald J. Trump geçtiğimiz hafta  yaptığı konuşmada Rus istihbarat servislerinin  Hillary Clinton’un maillerini başarıyla ele geçirmiş olmasını umduğunu söylerken, buldukları dokümanları yayınlalamaları için çağrıda bulundu.

The New York Times’in haberine göre, ‘Rusya, eğer dinliyorsan umarım kayıp 30.000 maili bulursun’ diyerek Rusya’ya seslenen Donald Trump, kısa bir süre sonra Twitter üzerinden “Rusya veya başka herhangi bir ülke ya da kişi Hillary Clinton’ın 33.000 silinmiş yasadışı e-postalarına sahipse, bunu FBI ile paylaşmaları gerekir!” şeklinde bir ileti yayınladı.

İLGİLİ HABER >> CLINTON’UN YAZIŞMALARI PUTİN’İN ELİNE GEÇERSE NE OLUR?

Hillary Clinton’un e-maillerinin hacklenmesi ile alakalı açıklamaları sonrasında ülkeye ihanet ile suçlanan Amerika başkanlık adayı Donald Trump, bu konuda sadece şaka yaptığını savundu.

Fox News kanalına açıklama yapan Trump “Tabii ki şaka yapıyordum, açıkçası bu saldırının Rusya’dan mı Çin’den mi geldiğini bilmiyorlar. Kim bilir kim yaptı” dedi.

Eğer Donald Trump Rus saldırıları ve Bayan Clinton’un e-postalarını ortaya dökmek için yaptığı çağrıda ciddi ise, siber saldırganları özel bilgisayar ağlarına saldırarak Amerikan yasasını çiğnemek için teşvik etmiş oluyor. Aynı zamanda siber saldırılar hakkında kendi ağzından çıkan “Siber casusluk tolere edilemez… Böyle bir durumda aynı şekilde hatta daha fazlasıyla karşılık verilecektir” sözü ile çelişmiş oluyor.

Dışişleri bakan yardımcılığı görevindeyken e-postaları ele geçirilenler arasında bulunan Hillary Clinton’ın dış politika baş danışmanı Jake Sullivan “Bir başkan adayının yabancı bir gücü siyasi rakibine karşı casusluk yapmak için teşvik etmesi ilk defa gerçekleşen bir olaydır.” dedi ve bu durumun bir merak meselesi yada siyasi bir mesele olmaktan çıkıp ulusal bir güvenlik sorunu haline geldiğini ekledi.

ABD geçmişte, Çin ve İranlı siber saldırganlara karşı fikri mülkiyet hırsızlığı ve Amerikan bankalarına saldırı düzenlemekten iddaaname oluşturmuş, ayrıca 2015 başlarında Sony Pictures Entertainment’in bilgisayarlarına düzenlenen saldırıdan ötürü Kuzey Kore’ye karşı ekonomik yaptırımlar uygulamıştı.

 HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

 

 

 

 

 

 

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu