SektörelTürkiye

WikiLeaks’in AK Parti mailleri gerçekten zararsız mı?

ABD başta olmak üzere birçok hükümete ait gizli yazışmaları sızdırarak yayınlayan WikeLeaks geçtiğimiz haftalarda Türkiye’ye ait bazı e-postaları kamuoyu ile paylaşacağı bilgisini vermişti. 2010 yılında yayınladığı e-postalarla dünyada ciddi ses getiren hacktivist grubun, yeni paylaşımları beklenen etkiyi uyandırmadı.

Medya açısından hayal kırıklığına dönüşen WikiLeaks beklentisi, siber güvenlik uzmanları açısından önemli bir ayrıntıyı ortaya çıkardı. Ak Parti’ye ait e-postaları sızdıran hackerın, Hacking Team’in sistemine sızan ve şirketi büyük zarar uğratan Phienas Fisher olduğu ileri sürüldü. Eylemin sorumluluğunu üstlenen hacker, e-postalarda Suriye’nin Rojava bölgesine destek sağlamak için istihbarat aradığını itiraf etti.

Phienas Fisher elde ettiği veriyi önce Suriye’nin kuzeyinde bulunan ve Kürt kantonu olarak ilan edilen Rojava’da ilişkide olduğu kişilere verdiği daha sonra WikiLeaks ile paylaştığını söyledi. WikiLeaks’in e-postaları zamanından önce yayınladığını belirten hacker, Ak Parti’nin mail sunucuları içerisinde olduğunu ve bu yayının kendisini deşifre ettiğini savundu.

15 Temmuz darbe kalkışmasının hemen ardından açıklanan e-postaların çoğunluğu akpartiorg.tr alan adına yapılan bir saldırı sonucunuda ele geçirildiği tahmin ediliyor. E-postaların içeriği beklenen ilgiyi uyandırmasa da çeşitli maillerde bulunan eklentilerin virus ve zararlı kodlar içerdiği ortaya çıktı. Barikat Bilişim Güvenliği’nden siber güvenlik uzmanı Bahtiyar Bircan’ın verdiği bilgiye göre, geçmiş yıllarda Ak Parti oldukça çok sayıda zararlı yazılım içeren mailin hedefi olmuş. Genellikle truva atı ve fidye yazılım şeklinde olan zararlıların yanı sıra, birçok dosyada webshell dosyasına da rastlandı. Bircan, WikiLeaks’in bu zararlı kodları yerleştirmiş olabileceği ihtimalini de dile getiriyor.

University of North Carolina’da öğretim görevlisi olarak çalışan Zeynep Tüfekçi Huffingtonpost’ta yayınlanan konuyla ilgili yazısında, WikiLeaks’in sorumsuz davranarak Türkiye’nin 81 ilinin 79’unda bulunan kadın seçmenler ile ilgili kişisel bilgilerin e-postalar ile birlikte sızdığına dikkat çekti.

ZEYNEP TÜFEKÇİ’NİN TED KONUŞMASI İÇİN TIKLAYINIZ

Adres bilgilerinden cep telefonlarına kadar birçok bilginin e-postalarda mevcut olduğunun altını çizenTüfekçi, maillerin AKP üyelerine ait olması durumunda TC kimlik numaralarının da sızdığını söyledi. E-postalarda sadece İstabul’dan 1 milyon kadının kişisel bilgilerinin WikiLeaks sızıntısı sayesinde artık gizli olmaktan çıktığını da ifade etti.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

 

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu