ABDUluslararası İlişkiler

Trump, ‘Amerikalı Fuat Avni’nin peşinde

ABD’de Donald Trump’ın yemin ederek göreve başlamasının hemen ardından, federal hükümette görevli olduğunu iddia eden bazı muhalifler, yeni Cumhuriyetçi başkandan hoşnutsuzluklarını ortaya koymak üzere sahte Twitter hesaplarından bilgi paylaşmaya başladı.

En meşhurları, “Alt BLM” ve “Rogue POTUS Staff” adlı hesaplar olan muhaliflerin yaptığı ifşaatlardan rahatsız olan Amerikan yönetimi ise söz konusu kullanıcıların kimliklerine ulaşmak için geçen ay harekete geçti. ABD İç Güvenlik Bakanlığı, 14 Mart’ta Twitter’a faksla gönderdiği talimatta ‘@ALT_USCIS’ adlı hesapla ilgili kullanıcı adı, telefon bilgileri, mail adresi ve IP adresi gibi bilgileri talep etti.

İlgili haber >> Apple-FBI kavgası Avrupa’yı karıştırdı

Twitter’a gönderilen talimatta, bu emrin gizli tutulması talep edilirken, bilgilerin verilmemesi halinde bazı yaptırımlara başvurulacağı ifade edildi. Başkan Trump’ı eleştiren hesapların deşifre edilmesini ifade hürriyetini ilkesine zarar vereceğini düşünen sosyal medya devi ise istenilen bilgilerin verilebilmesi için ancak bir mahkeme kararı olması gerektiğini bildirdi. Böyle bir karar alınmayacağını söyleyen bakanlık görevlileri ise bu kez Twitter’a söz konusu hesabı deşifre etmeleri için mühlet verdi.

TWİTTER’DAN KARŞI HAMLE

Twitter ise ‘ifade özgürlüğüne saldırı’ olarak gördüğü bu emre uymadığı gibi, nisan ayı başında İç Güvenlik Bakanlığı’na karşı dava açtı. Şirket, mahkemeden, bakanlığın talimatının ‘yasadışı’ olduğu ve ‘kamuyu ilgilendiren meselelerde hükümeti eleştiren’ sahte Twitter hesaplarının deşifre edilmesinin ifade özgürlüğünü koruma altına alan ABD Anayasası’nın 1. Maddesi’nin de ihlali olduğu yönünde bir karar çıkarmasını istedi.

ABD’nin önde gelen sivil toplum kuruluşlarından Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği ACLU da Twitter’a destek verirken, söz konusu hesabın sahibini savunduklarını bildirdi. Alevlenen ifade hürriyeti tartışmalarına katılan mahremiyet savunucularından Senatör Ron Wyden da, bakanlığı ‘cadı avı’ yapmakla suçladı. Wyden, konuyla ilgili açıklamasında, “İç Güvenlik Bakanlığı, eleştirel bir gizli Twitter kullanıcısının kimliğini ortaya çıkarmak için yetkisini kötüye kullanmış ve vergi mükelleflerinin kaynaklarını boşa harcamış gibi görünüyor. Bakanlık baş müfettişi, bu cadı avını kimin yönettiğini soruşturmalı.” ifadelerini kullandı.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu