Sektörel

Dört yılda fiyatı 8 milyar dolar artan çip tasarım şirketi ARM’yi ABD’li Nvidia aldı

Nvidia’yı 1993’te kuran Jensen Huang

İngiltere merkezli çip tasarım şirketi ARM Holdings, 40 milyar dolar karşılığında Amerikan grafik çipi uzmanı Nvidia’ye satıldı. Şirket, 4 yıl önce Japon Softbank tarafından 32 milyar dolara satın alınmıştı.

ARM’nin teknolojisi, çok sayıda cihazın yanı sıra, çoğu akıllı telefonda kullanılıyor.

Nvidia, şirketin İngiltere’de kalacağına, daha çok istihdam sağlayacağına ve ARM markasının korunacağına söz verdi. Nvidia ayrıca anlaşmanın “yapay zeka çağında önde gelen bilişim şirketini yaratacağını” belirtti.

Intel çiplerde zafiyet ortaya çıktı, yama performansı %19 düşürüyor

MERKEZ İNGİLTERE’DE KALMAYA DEVAM EDECEK

Nvidia Yönetim Kurulu Başkanı Jensen Huang “ARM’nin merkezi Cambrigde’te kalmaya devam edecek. Merkezi büyüteceğiz ve dünya klasmanında bir yapay zeka tesisi inşa edeceğiz. Sağlık, bilim, robotik, sürücüsüz araçlar ve diğer alanlardaki gelişmeleri destekleyeceğiz” dedi.

Üst düzey bir hükümet yetkilisi ise BBC’ye yaptığı açıklamada, satışın engellenmeyeceğini ancak bazı koşullar getirilebileceğini belirtti.

Softbank, ARM’nin merkezinin gelecek Eylül ayına dek İngiltere’de tutulması ve istihdamın korunması sözü vermişti.

Legal & General Yatırım Yönetimi’nden baş yatırım yetkilisi Sonja Laud “Nvidia, Softbank’in o zaman verdiği sözleri tutacağını söyledi. Ancak süre dolmaya yakınken ve Brexit müzakereleri sürerken, gelecekte neler olacağını görmek enteresan olacak” dedi.

DÜNYA DEVLERİ ARM ÜRÜNLERİNİ KULLANIYOR

ARM, şirketlerin daha sonra kendi amaçlarına görje uyarladıkları bilgisayar çipi tasarımları yapıyor. Şirketin merkezi Cambridge’te olmakla birlikte, dünyanın dört bir yanında büroları ve Çin’in Şenzen kentinde ortak yatırımı var.

Apple, Samsung, Huawei ve Qualcomm gibi şirketler ARM ürünlerini kullanıyor. ARM, kendi tasarımları üzerinden 180 milyar adet çip üretildiğini söylüyor.

Softbank ARM’yi satın aldığında şirket merkezini İngiltere’de tutma ve yerel istihdam sağlama sözü vermiş ve bu vaatlerini yerine getirmişti.

Intel çiplerde zafiyet ortaya çıktı, yama performansı %19 düşürüyor

Softbank’in kurucusu Masayoşi Son, ARM’yi teknolojinin gideceği yönü tahmin etmekte bir “kristal küre” diye tarımlamıştı.

Anlaşma uyarınca Nvidia, Softbank’a kendi hisselerinden 21,5 milyar dolar ve nakit 12 milyar dolar verecek. Belli hedefler tutturulursa, 5 milyar dolarlık nakit ya da hisse senedi verilecek.

KAYNAK: BBC TÜRKÇE

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

  

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu