Türkiye

Almanya, ülkesinde yaşayan Türklerin Türkiye’deki hesap bilgilerini alacak

Almanya, ülkesindeki Türk ve Türk kökenli tüm şahıslar ile tüzel kişilerin banka hesap bilgileri ve  Türkiye’deki her türlü kazanç bilgilerini bu yıl sonunda Türkiye’den alacağını “resmen” duyurdu.

HER HESAP HAREKETİ ALMAN BAKANLIĞINA BİLDİRİLECEK

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre, anlaşmaya göreAlmanya’daki Türk ve Türk kökenlilerin, Türkiye’deki banka hesaplarıbu hesaplara gelen her türlü banka hareketiborsa veya diğer finansal yatırım gelirlerifinans kurumlarındaki sigorta ya da sermaye gelirlerihesap sahibinin kimlik ve adres bilgilerihesap özetlerifaiz– kar payı ve satış kazançlarıemeklilik gelirlerikira gelirleri Türkiye tarafından Alman Maliye Bakanlığı’na bildirilecek. 

OTOMATİK BİLGİ PAYLAŞIMI 50 ÜLKEYLE YAPILIYOR

Almanya, corona virüsü salgını nedeniyle bilgilendirmenin 1 Ocak 2021’de başlayacağını duyurdu. 1 Ocak 2021’den sonra, 2020 yılına ait hesaplar bildirilecek. Hesap bildirimleri 30 Eylül 2021’e kadar tamamlanacak. 

Şimdiye kadar 50 ülkeyle Otomatik Bilgi Paylaşımı sistemini başlatan Almanyabu sayıyı bu yıl 100’e çıkarıyor. Kalan diğer OECD ülkeleri ile de önümüzdeki aylarda yeni başlama tarihleri belirlenecek. 

10 MİLYAR EURO EK VERGİ GELİRİ 

Otomatik Bilgi Paylaşımı Sistemi ile 10 milyon kişinin hesaplarına ulaşan Almanya’nın gurbetçilerin hesaplarına da erişilmesi halinde daha fazla kişinin hesap bilgisini elde edeceği düşünülüyor.  

Almanya’nın bütün planı,  yurt dışındaki bu dışındaki bu paraların “vergilerini” alabilmekBöyleceyaklaşık 10 milyar Euro’luk yeni bir vergi ve cezasını tahsil edebileceği hesaplanıyor. 

Uluslararası şirketler adına vergi ve mali denetimler yapan KPMG şirketi, “Otomatik Bilgi Paylaşımı… Türkiye, Almanya’ya hesap bilgilerini aktarıyor” başlığı ile tüm uluslararası müşterilerine bir bilgi notu hazırladı. 

‘GERİYE DÖNÜK HESAPLAR’ 

Bilgi notu Almanca ve Türkçe olarak hazırlandı. KPMG, 1 Ocak 2021’den itibaren Türkiye’nin banka hesaplarını bildirmeye başlayacağını duyurarak, “Federal Merkezi Vergi Dairesi, iletilen veri kayıtlarını filtreleyecek ve yurt içinde yaşayan vergi mükelleflerini vergi numaralarıyla eşleştirecek. Daha sonra ise bilgiler ilgili vergi dairelerine iletilecek. Orada, Türkiye’deki gelirlerin Almanya’daki vergi beyanlarında geçerli şekilde beyan edilip vergisinin ödenip ödenmediği incelenecektir. Türkiye ile ilgili bu bilgiler gerçi sadece 2020 yılı için olmaktadır. Ancak bu bilgiler daha önceki yılların hesap bakiyeleri ve gelirleri konusunda bir saptamayı da sağlar. Kuşku bulunduğunda maliye daha önceki yılların geliri hakkında tahmini değer biçebilir” ifadesi kullanıldı. 

 Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

  

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu