Rusya

Rusya, devlet kurumlarına yabancı veri saklama cihazı alınmasını yasakladı

Rusya Başbakanı Dmitry Medvedev perşembe günü imzaladığı bir genelge ile önümüzdeki iki yıl boyunca devlet kurumlarının yabancı şirketlere ait veri saklama  cihazlarını satın almasını yasakladı.
Kararın Rusya’da gelişmekte olan mikroelektronik sektörünü hareketlendirmes bekleniyor. Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Menturov kamu sektöründe veri saklama cihazlarının 8-9 milyar ruble (140 milyon dolar arasında bir pazara sahip olduğunu belirterek, kamu kurumlarının başbakanın emrine uymasını beklediğini söyledi.

Söz konusu yasayı sunan Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, söz konusu uygulamayla Rus şirketlerin mikroelektronik üretimini artırmasını hedefliyor. Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, yasayla ilgili “bu piyasanın kamu sektörü genelinde üretimi yıllık yaklaşık 140 milyon dolar (8-9 milyar ruble) değerinde, hükümet kurumlarından satın alım sürecinde bu değerde sipariş bekliyoruz” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Aralık ayı başında ülke genelinde Rus yazılımı barındırmayan bütün akıllı cihazların yasaklanmasını öngören bir yasa imzalamıştı.

40 dakikada Rusya’nın yapay zeka stratejisi: Putin 2030’da ne istiyor?

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: