Rusya

Ruslar, Fransız liderin çevresine “arkadaşlık isteği” göndermiş

Rus ajanlarının sosyal medya araçları üzerinden dünyadaki seçimleri manipüle etmeye çalıştığına dair iddiaların arkası kesilecek gibi değil. Sosyal medya üzerinden Amerika ve Almanya seçimlerinde açık bir şekilde manipülasyon yaptığına dair güçlü iddialar bulunan Kremlin’in aynı mecraları kullanarak Fransa seçimlerine de müdahale ettiği bir süredir dile getirilen bir iddia.

Üstelik Fransa seçimlerinde diğer ülkelerde yaptığından farklı bir yöntem kullanmış Rusya. İddialara göre Rus ajanları Emmanual Macron’un yakınlarıyla Facebook üzerinden arkadaş olarak Fransa Cumhurbaşkanının seçim kampanyası hakkında el altından bilgi almaya çalışmış.

İlgili haber>> Rus hackerlar, Fransız lider Macron’u hedef almış

The Times’ta yer alan habere göre ajanlar iki düzen kadar sahte Facebook hesabı kullanmak suretiyle Macron’un yakın çevresi ile arkadaş olup kampanya hakkında haber toplama girişiminde bulundu.

ABD’li bir kongre üyesi ve istihbarat kaynakları Reuters’a yaptığı açıklamada Facebook çalışanlarının Rus ajanlarının çabalarını Nisandaki seçimlerin ilk raundu öncesinde fark ettiklerini ve girişimlerin Rusya askeri istihbarat teşkilatı GRU ile bağlantılı olduğunun tespit edildiğini ifade etti.

Facebook da Fransa seçimlerinde çalışan casus hesapları tespit eder etmez devre dışı bıraktıklarını doğruladı. Facebook ayrıca ABD’li yetkililere Rusların seçimlere zarar verecek kadar Macron’un yakın çevresine sızdığını düşünmediklerini ifade ettiler.

İlgili haber>> Rusya bu kez de Almanya seçimlerine mı sızdı?

Facebook Nisan ayında yaptığı açıklamada yalan haber ve reklam yaymak suretiyle seçimleri etkilemeye çalıştığından şüphelenilen Fransa kaynaklı 30 bin hesabı dondurduklarını söylemişti.

Macron’un kampanya yürütücüleri ve Fransız yetkililer seçimlerden önce yaptıkları açıklamalarda Kremlin’in gizlice, aşırı sağcı Marine Le Pen ve Cumhuriyetçiler partisi lideri ve Rusya yanlısı François Fillon’un adaylıklarına destek verdiğini ileri sürmüştü.

Macron’un dijital kampanyasını Mounir Mahjoibi, Rusların bilgisayarları hacklemenin yanı sıra sosyal medyada binlerce bot hesabı kullanarak Macron karşıtı sahte ya da taraflı haber yaydıklarını söylüyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu