Runet: Putin’in paranoyası mı, siber saldırılara kalkan mı?

Rusya, 2017’de internetin sadece ülke içerisinde yönlendirilmesi gerektiğine karar vermiş ve gerekli hazırlıkların tamamlanıp 2020 yılında kapalı devre internet ağının devreye sokulması hedeflenmişti.

Rusya Parlamentosunun alt kanadı Duma nisan ayında yaptığı oylamada değişiklikle ilgili tasarıyı onaylamış ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’e göndermişti. Putin’in onaylanmasının ardından da Rusya’nın kapalı interneti olarak bilinen Runet’in hukuki temelini oluşturan tasarı 1 Kasım’da yasalaşmıştı.

Rus ayısını siber alanda hafife almayın

Yasanın tasarı aşamasından itibaren insan hakları savunucuları Rus hükümetinin vatandaşları siber alanda izlemek ve hareketlerini gözlemlemek için böyle bir  yola başvurduğunu öne sürerek Runet’e karşı çıkmışlardı. Rusya ise siber alanda vatandaşlarının verilerini korumak, ülkeye yönelik siber tehditleri bertaraf etmek ve bir internet kesintisinde siber alanda ayakta kalabilmek için böyle bir adım attığını savunmuştu.

Teknopolitik podcasti Siber Diplomat’ta konuyu ele alan araştırmacılar,  Rusya’nın siber alanda devlet egemenliğini artırmaya çalıştığına dikkat çekerek, Kremlin tarafından atılan her ‘veri yerelleştirme’ adımının aynı eleştirilere neden olduğunu ifade etti.

Çin’in benzer bir uygulaması olduğuna dikkat çekilen podcast yayınında devletlerin siber alanda kendi sınırlarını oluşturma başlaması açısından çok önemli bir gelişme olduğunu belirtildi. Araştırmacılar Runet’in bir insan hakları konusu olup olmadığı konusunda ise uzlaşı sağlayamadı. Bir yandan Runet, Putin’in muhalifleri takip ve pasifize etme stratejisinin bir parçası olarak değerlendirilirken, diğer taraftan Rusya’nın böyle bir şey için Runet kadar kapsamlı bir projeye ihtiyacı olmadığı dile getirildi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin siber isthbarat girişimlerinden, küresel teknoloji şirketleri ile devletlerin ilişkilerine ve Türkiye’nin hazırlamakta olduğu Akıllı Şehir stratejisine kadar birçok konunun ele alındığı podcasti aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz:

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.