Kalaşnikof, akıllı silahlar peşinde

Rus silah endüstrisinin köklü şirketlerinden Kalaşnikof, kendini geliştiren silahlar konusunda uzmanlaşmaya başladığını açıkladı.

Kalaşnikof denince, Türkiye’de askerlik yapanların aklına, AK-47 tüfekleriyle ilgili ezberletilen şu ifadeler gelir: “AK-47 kalaşnikof piyade tüfeği 7.62 mm çapında, barut gazının geri tepmesi ve yerine getiren yay ve milin ileri itmesiyle otomatik ve yarı otomatik olarak çalışabilen, hava ile soğuyan şarjör ile beslenen piyadenin temel muharebe silahıdır.”

Çevre şartlarından kolay kolay etkilenmemesiyle 20. yüzyılın en çok tercih edilen silahlarından birini geliştiren Kalaşnikof, çağa ayak uydurarak kendi yapay zekâ programlarını geliştirmeye başladı. Rus şirketi, otonom silahlar geliştirmek için çalışıyor.

C4isrnet sitesinin haberine göre, Rusya’da devlete ait savunma sanayi kuruluşu Rostec’e bağlı olan Kalaşnikof, “öğrenebilen silahlar” üretmek için kolları sıvadı. Söz konusu silahların, kendilerine veri olarak sunulan durumları değerlendirerek yepyeni durumlara karşı refleks geliştirebilmeleri hedefleniyor. Bu kapsamda; silahların, belirli araç türlerini tanıyabilmesi ya da bir yerde uygun bir yol bulunup bulunmadığının belirlemesi mümkün olabilecek.

Amerikan Dış Politika Konseyi’nin Rusya masasında çalışan araştırmacı Samuel Bendett ise Rusların bu konuda ne kadar ilerlediğini anlamak için kamuya yapılan açıklamalardan çok geliştirilen silahların pratikte hangi kabiliyetlere sahip olduğunu görmek gerekiyor.

Kalaşnikof, AK-47 tüfeği gibi hafif silahlar haricinde hassas silahlar ve insansız araçlar da geliştiriyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.